Naprawa silników - na czym polega?
Naprawa silników – na czym polega?
19 października 2023
Remont pompy wspomagania kierowcy
Remont pompy wspomagania kierownicy
2 listopada 2023

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu auta

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu auta

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu auta

Ubezpieczenie auta to nie tylko nasz obowiązek. Dbamy w ten sposób przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. Dopierając odpowiedni plan ubezpieczenia, w niepożądanym przypadku potrzeby skorzystania z niego, warto posiadać odpowiednie zabezpieczenie. Pozwoli nam o ono uniknąć wysokich kosztów finansowych, które bez odpowiedniego planu, sięgają cen, które odczułby niejeden portfel. Chcąc tego uniknąć, zadbaj o swoją wiedzę związaną z ubezpieczaniem auta.

Na czym polega ubezpieczanie auta?

Ubezpieczenie pojazdu to przede wszystkim zbierany fundusz, którego pobierane składki mają zostać wykorzystane, gdy nadarzy się taka potrzeba. W sytuacjach jak wyrządzenia szkody, uszkodzeń, poniesionych obrażeń czy śmierci spowodowanej wypadkami, kolizjami, nieprzewidzianymi sytuacjami na drodze i poza nią to właśnie ubezpieczenie okaże się niezwykle istotne. Istnienie takowego funduszu umożliwia stosowną rekompensatę i niepozostawienie wyrządzonych szkód nieuregulowanymi. Regulowane jest to z polisy osoby, która wyrządziła szkodę, na korzyść osoby poszkodowanej.

Perspektywa prawna

W przypadku ubezpieczeń występują rozbieżne, różne od siebie oferty. Jednak uniwersalnym pozostaje obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dla pojazdów mechanicznych. Kwestię tę reguluje artykuł 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych określająca obowiązek do odszkodowania wyrządzonych krzywd na skutek ruchu pojazdu oraz konkretnych jego konsekwencji. Warto także podkreślić, iż prawo to odnosi się do konkretnego pojazdu, nie jego użytkownika. By pogłębić kwestię ubezpieczeń obowiązkowych, jakie nas obowiązują, rekomendujemy kurs księgowości. Brak polisy OC związany jest z karami jakie możemy ponieść. Rosną one stopniowo wraz z okresem braku takowego ubezpieczenia, motywując i uświadamiając, iż nieposiadanie OC nie jest opłacalne. Może spotkać nas kara wysokości nawet powyżej 6 tyś zł, nie wspominając kosztów, gdy np. zostałoby to zauważone, gdy ubezpieczenia należałoby użyć.

Sprawdź także: Testy ADAC: Jak wypadają opony zimowe i całoroczne?

OC czy może OC/AC?

Podczas gdy wykup ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej jest obligatoryjne, ubezpieczenie autocasco (AC) jest dobrowolne. Nie są one też stosowane zamiennie, stanowią one oddzielne formy ubezpieczenia, które można (jest to wręcz rekomendowane) posiadać równocześnie. AC poszerza bowiem kategorie sytuacji, w których możemy liczyć na wypłacenie ubezpieczenia. Wśród ubezpieczeń AC występuje także więcej różnic w stosunku do ich składu, stawek i sytuacji jako obejmują. OC z kolei będzie różne, jednak jednakowe dla tego samego pojazdu wśród ofert zakładów ubezpieczeń. Należy pamiętać, iż wraz ze zmianami cen AC zmienia się często również i jego zakres. Warto mieć na uwadze nie tylko cenę przy jego doborze, ale też potencjalne jego wykorzystanie i warunki skorzystania z tej polisy.

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Chcą zawrzeć umowę ubezpieczenia OC, zwanego także polisą komunikacyjną, należy posłużyć się kompletem dokumentów, niezbędnych do tego procesu. Wśród nich należy wymienić dowód rejestracyjny pojazdu zawierający w sobie wszelkie informacje odnośnie do pojazdu. Określone są w nim takie dane jak specyfikacje silnika, rok produkcji pojazdu, jego marka i model – są to zmienne wykorzystywane do obliczenia składek. Dodatkowo niezbędne jest prawo jazdy – zawiera ono informacje o tym jak długo przysługuje nam prawo do poruszania się pojazdami – niestety, osoby młodsze często muszą przygotować się na wyższą stawkę.

Zmiana polisy OC

Jeśli zakup polisy dotyczy jej zamiany – warto posiadać przy sobie umowę aktualnej polisy i zaświadczenie o jej dotychczasowym przebiegu. Jest to korzystne z tego punktu widzenia, iż jeśli nasza historia użytkowania nie posiada uchybień, wypadków, liczyć możemy na konkurencyjną stawkę. Może to także być związane z wypowiedzeniem obecnej umowy OC.

Pojazd niezarejestrowany

 Jeśli natomiast pojazd jest nowy i jeszcze nie zarejestrowany, potrzebny może okazać się dokument umowy jego sprzedaży. Przed zakupem nowego pojazdu i jego rejestracją warto sprawdzić auto przed zakupem.

Kalkulatory OC AC

W Internecie dostępne są kalkulatory, które z dużą dokładnością zdolne są określić naszą potencjalną składkę OC oraz AC w oparciu o podane przez nas informacje. Pozwalają one także na dobór odpowiedniej oferty, zapoznanie się z konkurencyjnymi, porównanie ich między sobą. Wiele z takowych porównywarek oferuje także wsparcie w procesie zakupu oraz konsultację. Dla tych, dla których kwestia ubezpieczenia auta wciąż wydaje się skomplikowana, takowa ekspercka konsultacja może okazać się niezwykle przydatna.

Komentarze są wyłączone.