Wymiana katalizatora w samochodzie – co warto wiedzieć?
Wymiana katalizatora w samochodzie – co warto wiedzieć?
24 września 2018
Zadbaj o swoją turbosprężarkę
Zadbaj o swoją turbosprężarkę
12 stycznia 2019
Pokaż wszystkie

Co warto wiedzieć o wtryskiwaczach?

Co warto wiedzieć o wtryskiwaczach?

Środki czyszczące układ paliwowy są ogólnodostępne oraz zalecane przez wiele osób w celu przywrócenia sprawności wtryskiwaczy. Dowiedz się więcej na temat środków czyszczących, jak i samych wtryskiwaczy.

Co warto wiedzieć o wtryskiwaczach?

Wtryskiwacze benzynowe w przeciwieństwie do tych w silnikach wysokoprężnych, nie są tak podatne na gromadzenie się zanieczyszczeń. W rzeczywistości symptomy, które bardzo często przypisywane są brudnym wtryskiwaczom, nie są związane z osadami, które się gromadzą. Do symptomów tych należą:

  • utrata mocy,
  • słaba praca,
  • zwiększone zużycie paliwa,
  • duży dym wydechowy.

Wtryskiwacze z silnikiem wysokoprężnym pracują przy bardzo wysokich ciśnieniach. Pomaga to z pewnością utrzymać je w czystości, ale jednocześnie oznacza, że czasami ulegają zużyciu. Dlatego też dysze wtryskiwaczy powinny być regenerowane w odpowiednich odstępach czasu. Niestety większość z nich, które zrobiły 100 000 km nie będą w idealnej formie i regeneracja wtryskiwaczy może tego nie zmienić.

Aby rozróżnić brudne wtryskiwacze od tych zużytych należy zabrać je do specjalisty od wtrysku oleju napędowego, który je przetestuje.

Jeśli planujesz wykonać samodzielnej regeneracji układu paliwowego to jak nie masz specjalistycznej wiedzy to warto ograniczyć się jedynie do wymiany filtra paliwa. Nawet ogólne warsztaty samochodowe nie angażują się zbytnio w tak specjalistyczne naprawy. Zamiast tego, często wysyłają oni pojazdy do specjalistów od wtrysku oleju napędowego w celu naprawy. Co najwyżej usuwając jedynie części układu paliwowego.

Co warto wiedzieć o wtryskiwaczach?

Chemiczne środki czyszczące pomogą w czyszczeniu brudnego układu paliwowego. Jednak w wielu przypadkach nie przywrócą żywotności zużytego wtryskiwacza ani nie rozwiążą problemów mechanicznych w silniku. Dlatego też jeśli zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie to przygotuj się, że to nie koniecznie w pełni rozwiąże problem, tak jak tego oczekujesz. Po pewnym czasie może okazać się, że i tak niezbędna jest fachowa regeneracja wtryskiwaczy. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej odpowiednio zregenerowany układ paliwowy nie będzie działał poprawnie jeśli reszta silnika nie będzie odpowiednia.

Czy wtryskiwacz jest zatkany?

Choć nie można uniknąć normalnego zużycia się układu paliwowego związanego z regularnym użytkowaniem, poniżej znajduje się kilka kroków, które można podjąć, aby zdiagnozować zatkanie się wtryskiwaczy paliwa. Diagnozowanie zatkanych wtryskiwaczy paliwa może być trudne dla przeciętnego kierowcy. Do objawów zaliczyć można to, że silnik nie wytwarza mocy lub też nie chce się uruchomić. Niestety w niektórych przypadkach diagnoza może zająć kilka godzin.

Jeśli Twój pojazd czy też motocykl są przechowywane przez dłuższy czas z benzyną w zbiorniku to możesz założyć, że układ paliwowy jest zasilany złym paliwem. W takiej sytuacji cały układ powinien zostać oczyszczony.
Pamiętaj, że choć istnieje na rynku wiele produktów, które służą czyszczeniu wtryskiwaczy to dodanie niektórych z nich najprawdopodobniej zaostrzy Twój problem.

Możemy skutecznie zregenerować wtryskiwacze. Jeśli potrzebujesz dalszej pomocy, skontaktuj się z nami.

Komentarze są wyłączone.