Co zrobić, gdy dojdzie do zapchania filtra DPF/FAP?
Co zrobić, gdy dojdzie do zapchania filtra DPF/FAP?
12 września 2018
Regeneracja zaworu EGR – czy to się opłaca
Regeneracja zaworu EGR – czy to się opłaca?
20 września 2018
Pokaż wszystkie

Czy zakup regenerowanej sprężarki klimatyzacji to rozsądny pomysł?

Czy zakup regenerowanej sprężarki klimatyzacji to rozsądny pomysł?

Czy zakup regenerowanej sprężarki klimatyzacji to rozsądny pomysł?

Chyba nikt nie docenia możliwości korzystania z klimatyzacji w samochodzie tak bardzo, jak kierowcy, którzy mają do niej dostęp dopiero od jakiegoś czasu. Pamiętają oni jeszcze dobrze jazdę w upale, bez opcji schłodzenia powietrza. Jednak właściciele aut wyposażonych w układ klimatyzacji powinni zdawać sobie sprawę z tego, iż napędzająca go część, czyli kompresor (nazywany też sprężarką) wymaga odpowiedniego serwisowania. W przeciwnym razie może stosunkowo łatwo ulec awarii, a jest dość drogi.

Czy zakup regenerowanej sprężarki klimatyzacji to rozsądny pomysł?

Jak należy dbać o sprężarkę klimatyzacji?

Zadaniem kompresora klimatyzacji jest wprawianie w ruch oraz sprężanie czynnika chłodzącego. W związku z tym można powiedzieć, że sprężarka to serce całego układu. Jak należy o nią dbać? Powinna być regularnie uruchamiana, również jesienią i zimą, aby nie dopuścić do jej zatarcia. Trzeba też wystarczająco często uzupełniać poziom oleju w układzie oraz pamiętać o przeglądzie – najlepiej udawać się na niego co roku. W ten sposób można zapobiec nagłej awarii tego podzespołu, jednak tak czy inaczej w końcu ulegnie zużyciu i niezbędna będzie wymiana?

Regeneracja sprężarki klimatyzacji

Na szczęście wydawanie sporej ilości pieniędzy, żeby mieć pewność, że sprężarka klimatyzacji podziała jeszcze długo wcale nie jest konieczne. Wystarczy oddać ją do regeneracji. Jeśli proces ten zostanie przeprowadzony przez profesjonalistów, wówczas kompresor odzyska swoją pierwotną sprawność oraz żywotność. Natomiast bywa tak, że odnowienie nie wchodzi w grę. Jednak również wtedy nie trzeba inwestować w oryginalną sprężarkę. Oprócz świeżo wyprodukowanych podzespołów, dostępne są też zamienniki i części po regeneracji. O ile pierwszy z tych wariantów cechuje dość niska jakość, to drugi zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Pod względem własności użytkowych regenerowane kompresory klimatyzacji dorównują nowym, a jednocześnie są niedrogie. Można więc spokojnie wysnuć wniosek, że to najkorzystniejsza opcja w przypadku, gdy trzeba wymienić sprężarkę. Jest tylko jeden warunek – zakupiony podzespół powinien być objęty gwarancją oraz pochodzić z pewnego źródła. Procesu regeneracji nie da się bowiem przeprowadzić w dowolnym warsztacie. Musi być wyposażony w specjalistyczny sprzęt, ale przede wszystkim fachowcy, którzy chcą tchnąć drugie życie w daną część, muszą mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Przed nabyciem odnowionego kompresora klimatyzacji należy sprawdzić informacje oraz opinie na temat firmy oferującej tego rodzaju podzespoły.

Komentarze są wyłączone.