Jakie są najpopularniejsze usługi świadczone przez mechaników?
Jakie są najpopularniejsze usługi świadczone przez mechaników?
1 września 2023
Wałek rozrządu – przyczyny awarii i wymiana
Wałek rozrządu – przyczyny awarii i wymiana
1 września 2023
Pokaż wszystkie

Czym różnią się od siebie oleje silnikowe?

Czym różnią się od siebie oleje silnikowe?

Czym różnią się od siebie oleje silnikowe?/foto:canva.com

Oleje samochodowe to życiodajna energia, dla naszego auta. Odpowiedni olej silnikowy zapewnia dobre zabezpieczenie naszego silnika. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich płynów eksploatacyjnych dla pojazdu. Niedostosowanie oleju do naszego samochodu, może powodować w krótkim czasie zatarcie silnika. Warto zatem sprawdzać poziom oleju, co 1000 km zarówno na zimnym silniku jak i płaskiej powierzchni. Jakie są rodzaje olejów silnikowych? Czym się od siebie różnią? Jaki wybrać? Odpowiadamy!

Olej silnikowy – dlaczego jest tak ważny?

Dbałość o silnik to dbałość o serce naszego pojazdu. Oleje samochodowe zapewniają ochronę silnika podczas pracy, dzięki czemu wał karbowy, tłoki czy łożysko nie ulegają awarii z powodu intensywnego ocierania się o siebie. Ponadto olej samochodowy chłodzi oraz zwiększa szczelność elementów ruchomych silnika. Najlepsze oleje silnikowe takie jak oleje Mobil są najbardziej nowoczesnymi produktami dostępnymi na rynku, ponieważ zawierają w swym składzie dodatki, które m.in. spowalniają starzenie się oleju, zapewniają większą smarność, stabilizują lepkość niezależnie od temperatury, zapobiegają niszczeniu się wnętrza silnika, neutralizują kwasy i zmniejszają osad.

Rodzaje olejów samochodowych

Olej samochodowy odpowiada za smarowanie elementów silnika, chłodzenie i zapewnienie mu czystości. Istnieją jednak różne rodzaje olejów, czym się od siebie różnią?

Oleje syntetyczne

Oleje syntetyczne to popularne wśród kierowców oleje silnikowe. Czym się charakteryzują? Posiadają niską lepkość, więc stanowią dla silnika najwyższą ochronę sprawdzając się zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach. Są nowoczesnym produktem, który zapewnia wysoką odporność na proces utleniania, co skutkuje wysoką żywotnością. Ponadto dobrze czyszczą silnik. Oleje Mobil posiadają szeroką ofertę najnowocześniejszych olejów syntetycznych.

Oleje półsyntetyczne

Olej samochodowy półsyntetyczny to połączenie olejów mineralnych i olejów syntetycznych. Ten pośredni produkt jest równie chętnie wybierany, co oleje w pełni syntetyczne. Jest jednak tańszy od syntetyka, a jednocześnie posiada lepsze właściwości smarujące od olejów mineralnych.

Oleje mineralne

Oleje mineralne są najczęściej stosowane w pojazdach starszej generacji, czyli takich których silniki powstały tylko z myślą o smarowaniu. Używane są również w jednostkach napędowych mocno wyeksploatowanych, które wymagają oleju o dużej gęstości w celu zredukowania „brania oleju”. Ponieważ oleje mineralne charakteryzują się wysoką lepkością, minimalizują zjawisko brania oleju.

Każdy z wymienionych typów olejów określa lepkość, która odpowiada jego gęstości. Odpowiednio dobrany do modelu silnika olej samochodowy, pozwala na skuteczną ochronę. Klasyfikacja SAE, opracowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych, określiła lepkość oleju w wartościach, jak np.: 5W-30 lub 10W-40. Literka „W” przy pierwszej liczbie oznacza lepkość w niskich temperaturach, zaś liczba po „W” w wysokich. Im wyższa jest pierwsza liczba, tym większa jest gęstość oleju.

Jak wybrać olej samochodowy?

Jak wybrać najlepszy olej silnikowy do swojego samochodu? Najlepszą odpowiedziom jest kierowanie się zaleceniami producenta. Z tym nie będzie problemu w przypadku, gdy kupujemy samochód z salonu, jednak w przypadku samochodów używanych, nie zawsze wiemy, jaki olej był używany. Teoretycznie półsyntetyczny może stanowić alternatywne rozwiązanie, ale jeśli używany był olej mineralny, może to doprowadzić do rozszczelnienia się układu silnika. Dlatego najlepiej jest udać się do serwisu samochodowego, gdzie dzięki określeniu stanu silnika przez mechanika, otrzymamy odpowiedź jaki olej jest wskazany dla naszego pojazdu.

Komentarze są wyłączone.