Koło dwumasowe
Koło dwumasowe – co to jest i do czego służy?
2 września 2023
wtryskiwacze
Wtryskiwacz – co to jest i do czego służy?
3 września 2023
Pokaż wszystkie

Do czego jest potrzebna turbosprężarka?

Do czego jest potrzebna turbosprężarka

Do czego jest potrzebna turbosprężarka?

Turbosprężarka, często nazywana potocznie "turbiną", to kluczowy komponent w wielu silnikach spalinowych, który ma na celu zwiększenie ich wydajności. Dzięki niej możliwe jest zwiększenie mocy silnika bez konieczności zwiększania jego pojemności. Współczesne turbosprężarki nie tylko podnoszą moc, ale także przyczyniają się do obniżenia zużycia paliwa oraz redukcji emisji spalin..

Do czego jest potrzebna turbosprężarka?

Zasady działania turbosprężarki

Podstawowe części tego podzespołu, czyli turbina i sprężarka, osadzone są na jednym wałku. Pozwalają one na częściowe odzyskanie energii ze spaliny, które opuszczając silnik napędzają turbinę, a tym samym wirnik sprężarki. Dzięki temu możliwe jest wtłaczanie do cylindrów większej ilości powietrza. Tlen spala paliwo, a im jest go więcej, tym większe spalanie i moc silnika. W efekcie auto szybko oraz płynnie przyśpiesza, co jest nie tylko praktyczne, ale również komfortowe dla wszystkich osób, które się w nim znajdują.

Do czego służy turbosprężarka w samochodzie?

Turbosprężarka w samochodzie pełni kilka kluczowych funkcji. Po pierwsze, zwiększa ilość powietrza dostarczanego do komory spalania, co pozwala na efektywniejsze spalanie paliwa i generowanie większej mocy. Jest to szczególnie ważne w silnikach o mniejszej pojemności, które dzięki turbosprężarce mogą osiągać parametry porównywalne z większymi jednostkami napędowymi. Poza wzrostem mocy, turbosprężarka wpływa na obniżenie zużycia paliwa, co jest korzystne zarówno dla kierowcy, jak i dla środowiska. Dodatkowo, współczesne turbosprężarki przyczyniają się do redukcji emisji szkodliwych substancji, co jest kluczowe w kontekście rosnących wymagań ekologicznych. W skrócie, turbosprężarka w samochodzie służy do zwiększenia wydajności silnika, obniżenia zużycia paliwa oraz minimalizacji emisji szkodliwych substancji.
Turbosprężarka to zaawansowana maszyna wirnikowa, która odgrywa kluczową rolę w wielu silnikach spalinowych. Składa się głównie z dwóch podstawowych elementów: turbiny i sprężarki, które są osadzone na wspólnym wale. Turbina, często określana jako "strona gorąca", jest napędzana gazami wylotowymi z silnika. Jej głównym zadaniem jest przekształcanie energii tych gazów w ruch obrotowy wału. Z kolei sprężarka, nazywana "stroną zimną", odpowiada za sprężanie powietrza atmosferycznego przed dostarczeniem go do komory spalania silnika. Dzięki temu procesowi możliwe jest zwiększenie ilości dostarczanego powietrza, co przekłada się na wyższą moc i lepszą wydajność silnika. Wewnątrz turbosprężarki znajdują się również różne elementy, takie jak wirniki, łożyska ślizgowe czy kadłuby, które zapewniają prawidłowe działanie i trwałość całego urządzenia.

Twin Turbo czy Biturbo

Terminy "Twin Turbo" i "Biturbo" odnoszą się do tego samego mechanizmu w silnikach samochodowych, a mianowicie do obecności dwóch turbosprężarek. Chociaż różne firmy motoryzacyjne mogą używać tych terminów wymiennie, oba oznaczają, że silnik jest wyposażony w dwie turbosprężarki. W praktyce, zarówno "Twin Turbo", jak i "Biturbo" służą do zwiększenia wydajności silnika poprzez dostarczanie większej ilości sprężonego powietrza do komory spalania. Dzięki temu silnik może generować większą moc i osiągać lepsze osiągi. W wielu przypadkach, zwłaszcza w silnikach V6, V8 czy V12, stosuje się dwa turbodoładowania w celu optymalizacji procesu doładowania i zapewnienia równomiernego przepływu powietrza. W skrócie, niezależnie od użytej terminologii, oba systemy mają na celu poprawę wydajności i osiągów silnika.

Jak to się właściwie dzieje, że dzięki niej wzrasta moc silnika?

Podstawowe części tego podzespołu, czyli turbina i sprężarka, osadzone są na jednym wałku. Pozwalają one na częściowe odzyskanie energii ze spaliny, które opuszczając silnik napędzają turbinę, a tym samym wirnik sprężarki. Dzięki temu możliwe jest wtłaczanie do cylindrów większej ilości powietrza. Tlen spala paliwo, a im jest go więcej, tym większe spalanie i moc silnika. W efekcie auto szybko oraz płynnie przyśpiesza, co jest nie tylko praktyczne, ale również komfortowe dla wszystkich osób, które się w nim znajdują.

Turbosprężarki kiedyś i dziś

Kiedyś turbosprężarki montowane były głównie w sportowych i drogich samochodach, co wpływało na możliwość osiągania przez nie dużej szybkości. Natomiast obecnie, jak już zostało wspomniane, korzystanie z tego rodzaju doładowania jest bardzo powszechne. Jednak w przypadku pojazdów osobowych turbosprężarki używane są przede wszystkim dlatego, iż wpływają na obniżenie zużycia paliwa. Jest to szczególnie istotne w autach z silnikiem Diesla, które charakteryzują się mniejszą wydajnością.

Do czego jest potrzebna turbosprężarka?

Uszkodzenie turbosprężarki

Żeby turbina i sprężarka pozostawały jak najdłużej w dobrym stanie, trzeba odpowiednio o nie dbać. W związku z tym właściciel samochodu powinien nabyć wysokiej jakości olej, często sprawdzać jego stan i regularnie go wymieniać. To samo dotyczy filtra powietrza. Opisane zabiegi będą bez porównania tańsze niż naprawa lub zamontowanie nowej turbosprężarki lub któregoś z jej elementów. Jeśli jednak wizyta w warsztacie samochodowym będzie konieczna, na pewno warto zorientować się czy można wziąć pod uwagę regenerację. Gdyby okazało się, że awaria jest zbyt poważna, wówczas zamiast nowych, lepiej nabyć części, które otrzymały „drugie życie”. Oczywiście należy sprawdzić najpierw czy ich regeneracja odbywała się w profesjonalnym serwisie i czy oferuje on kilkumiesięczną gwarancję na zakupione podzespoły.

Turbosprężarka - najczęściej zadawane pytania

1Do czego służy turbosprężarka?
Turbosprężarka służy do zwiększania mocy silnika poprzez dostarczanie większej ilości sprężonego powietrza do układu dolotowego, co pozwala zwiększyć osiągi silnika.
2Jakie są objawy uszkodzenia turbosprężarki?
Objawy uszkodzenia turbosprężarki mogą obejmować spadek mocy silnika, nadmierny dźwięk turbiny, wydobywanie się dymu z układu wydechowego, obniżone osiągi i występowanie turbodziury (przerw w dostarczaniu mocy).
3Czy można jeździć z uszkodzoną turbosprężarka?
Jeżeli turbosprężarka jest uszkodzona, nie jest zalecane dalsze użytkowanie samochodu, ponieważ może to prowadzić do poważniejszych uszkodzeń silnika i układu wydechowego.
4Czym się różni turbosprężarka od turbiny?
Turbosprężarka jest częścią układu turbodoładowania i składa się z wirnika turbiny i wirnika sprężarki. Turbina odpowiada za napędzanie sprężarki poprzez przetwarzanie energii z gazów wydechowych w obroty wirnika.
5Czy turbosprężarka jest legalna w Polsce?
W Polsce turbosprężarka jest legalna w samochodach osobowych oraz wielu innych typach pojazdów, takich jak ciężarowe, o ile spełniają one odpowiednie normy emisji spalin.
6W jakich autach jest turbosprężarka?
Turbosprężarki są stosowane w różnych typach samochodów, w tym w samochodach osobowych, ciężarowych i sportowych. Często spotykane są w autach z układem biturbo, które wykorzystują dwie turbosprężarki do zwiększenia osiągów. Turbosprężarka jest integralną częścią układu turbodoładowania i składa się z wirnika turbiny, który przetwarza energię gazów wydechowych w obroty, oraz wirnika sprężarki, który spręża powietrze przed dostarczeniem go do kolektora ssącego silnika.

1 Komentarz

Dodaj komentarz