Wtryskiwacze paliwa – co to takiego?
Wtryskiwacze paliwa – co to takiego?
23 czerwca 2018
Regeneracja wtryskiwaczy krok po kroku
Regeneracja wtryskiwaczy krok po kroku
12 lipca 2018

Do czego jest potrzebna turbosprężarka?

Do czego jest potrzebna turbosprężarka

Do czego jest potrzebna turbosprężarka?

Turbosprężarka to rodzaj doładowania silnika, które obecnie stosowane jest już w wielu samochodach.

Do czego jest potrzebna turbosprężarka?

Jak to się właściwie dzieje, że dzięki niej wzrasta moc silnika?

Podstawowe części tego podzespołu, czyli turbina i sprężarka, osadzone są na jednym wałku. Pozwalają one na częściowe odzyskanie energii ze spaliny, które opuszczając silnik napędzają turbinę, a tym samym wirnik sprężarki. Dzięki temu możliwe jest wtłaczanie do cylindrów większej ilości powietrza. Tlen spala paliwo, a im jest go więcej, tym większe spalanie i moc silnika. W efekcie auto szybko oraz płynnie przyśpiesza, co jest nie tylko praktyczne, ale również komfortowe dla wszystkich osób, które się w nim znajdują.

Turbosprężarki kiedyś i dziś

Kiedyś turbosprężarki montowane były głównie w sportowych i drogich samochodach, co wpływało na możliwość osiągania przez nie dużej szybkości. Natomiast obecnie, jak już zostało wspomniane, korzystanie z tego rodzaju doładowania jest bardzo powszechne. Jednak w przypadku pojazdów osobowych turbosprężarki używane są przede wszystkim dlatego, iż wpływają na obniżenie zużycia paliwa. Jest to szczególnie istotne w autach z silnikiem Diesla, które charakteryzują się mniejszą wydajnością.

Do czego jest potrzebna turbosprężarka?

Uszkodzenie turbosprężarki

Żeby turbina i sprężarka pozostawały jak najdłużej w dobrym stanie, trzeba odpowiednio o nie dbać. W związku z tym właściciel samochodu powinien nabyć wysokiej jakości olej, często sprawdzać jego stan i regularnie go wymieniać. To samo dotyczy filtra powietrza. Opisane zabiegi będą bez porównania tańsze niż naprawa lub zamontowanie nowej turbosprężarki lub któregoś z jej elementów. Jeśli jednak wizyta w warsztacie samochodowym będzie konieczna, na pewno warto zorientować się czy można wziąć pod uwagę regenerację. Gdyby okazało się, że awaria jest zbyt poważna, wówczas zamiast nowych, lepiej nabyć części, które otrzymały „drugie życie”. Oczywiście należy sprawdzić najpierw czy ich regeneracja odbywała się w profesjonalnym serwisie i czy oferuje on kilkumiesięczną gwarancję na zakupione podzespoły.

Dodaj komentarz