DPF
DPF – co to jest i do czego służy?
20 czerwca 2024
Cross - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Cross – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
11 lipca 2024
Pokaż wszystkie

Grzechotanie w układzie kierowniczym

Grzechotanie w układzie kierowniczym

Grzechotanie w układzie kierowniczym

Wszelkie obce dźwięki z wnętrza samochodu wzbudzają czujność dobrego kierowcy. Zwłaszcza jeśli ich źródłem jest system wrażliwy na bezpieczeństwo, który jest bezpośrednio związany z prowadzeniem pojazdu. Kierownica może wydawać różne dźwięki: szum, piski, grzechotanie, ale stukanie w układzie kierowniczym jest bez wątpienia absolutnym liderem wśród nich.

Pukanie może być słyszalne podczas skręcania, może być wydawane przez kierownicę podczas pokonywania nierówności przy niskiej prędkości. Dźwięk ten nie zawsze sygnalizuje poważny problem, ale zdecydowanie oznacza konieczność wizyty w serwisie – ewentualnie warsztacie STS.Parts w Warszawie.

Przyczyny obcych dźwięków w układzie kierowniczym

Grzechotanie lub stukanie w przekładni kierowniczej może być objawem wielu usterek układu jezdnego samochodu. Najczęstszą przyczyną jest awaria końcówek drążków kierowniczych. Ich przeguby poluzowują się w tulejach, co powoduje dźwięki i luz w kierownicy. Nie jest to jednak jedyne możliwe źródło stukania, ponieważ mogą się zdarzyć inne rzeczy, takie jak

  • Brak dokręcenia drążka kierowniczego;
  • zużycie tulei wspornika przekładni kierowniczej;
  • brak luzu w łożyskach wału;
  • Uszkodzenie zębów zębatki kierowniczej
  • zwiększone luzy spowodowane zużyciem innych części mechanizmu kierowniczego.

Nieprawidłowe działanie układu kierowniczego jest często związane z naruszeniem szczelności elementów: pylników, uszczelek, uszczelek. Wilgoć, która dostaje się do środka, uszkadza zarówno części metalowe, jak i elementy elektryczne jednostek.

Jak można się domyślić, koszt, złożoność i czas trwania naprawy silnie zależą od charakteru uszkodzenia. O ile w przypadku słabego dokręcenia wystarczy kilka minut by wyeliminować usterkę (swoją drogą niekoniecznie musi to być zębatka, czasem stukanie w kierownicy może pojawić się z powodu źle zamocowanych kół po wizycie w serwisie oponiarskim), to luzy i stuki związane z uszkodzeniem zębów drążka wymagają poważnych i skomplikowanych napraw, a w niektórych przypadkach nawet wymiany zębatki kierowniczej.

Jakie są zagrożenia związane z awariami przekładni kierowniczej

Kierownica i hamulce to najważniejsze aktywne systemy bezpieczeństwa samochodu. Umożliwiają one kierowcy zmianę kierunku jazdy i unikanie przeszkód lub kolizji z innymi pojazdami. Ważna jest nie tylko błyskawiczna reakcja osoby siedzącej za kierownicą, ale także odpowiednia reakcja układu kierowniczego pojazdu. Hałasy, stuki i grzechotki w przekładni kierowniczej są oznakami problemów, które mogą przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu.

Objawów tych nie należy ignorować. Jeśli źródłem obcych dźwięków jest końcówka, jej awaria może prowadzić do mniej wyraźnej reakcji na kierownicę, a ostatecznie, gdy palec zostanie wyrwany z tulei, do utraty kontroli nad samochodem. Przy dużej prędkości może to prowadzić do wjechania na nadjeżdżający pas ruchu i innych nieprzewidywalnych konsekwencji.

Nieprawidłowe działanie przekładni kierowniczej może nie być tak śmiertelne, ale również może powodować problemy z kierowaniem. Awaria wspomagania układu kierowniczego, hydraulicznego lub elektrycznego, skutkuje ciężką kierownicą i trudnościami w skręcaniu, co również wpływa na prowadzenie pojazdu i bezpieczeństwo.

Jak pozbyć się stukania w układzie kierowniczym

Pierwszym krokiem jest diagnostyka, identyfikacja problemu. Kierowcy jest bardzo trudno zrobić to samodzielnie, nawet jeśli zna się na samochodach. Potrzebny jest podnośnik lub kanał inspekcyjny, a także specjalne narzędzia. Objawy różnych awarii są często podobne i różnią się niuansami, więc doświadczenie zdobyte na różnych przykładach nie zaszkodzi.

Najlepiej więc zlecić usunięcie stukania w przekładni kierowniczej profesjonalistom, którzy zajmują się tym od wielu lat. Czekamy na Ciebie w STS.Parts! Możesz kupić części zamienne i umówić się na naprawę na naszej stronie https://sts.parts/pl

Komentarze są wyłączone.