Złomowanie katalizatorów OPEL
Złomowanie katalizatorów OPEL
29 listopada 2023
Własna myjnia samochodowa — na co zwrócić uwagę?
Własna myjnia samochodowa — na co zwrócić uwagę?
1 grudnia 2023

Jak bezpiecznie sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie? Kompleksowy poradnik

Jak bezpiecznie sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie? Kompleksowy poradnik.

Jak bezpiecznie sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie? Kompleksowy poradnik.

Zakupowi auta na rynku wtórnym zawsze towarzyszą duże emocje. Faktem jest, że nabywcy nie zawsze udaje się zachować zimną krew i dopilnować wszystkich szczegółów. Zdecydowana większość ogłoszeń dotyczących sprzedaży samochodów używanych pochodzi od osób prywatnych. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których można trafić na nieuczciwego sprzedawcę. Taka osoba za wszelką cenę będzie chciała zwabić do siebie klienta i zachęcić do zakupu auta. Podobnie, choć na większą skalę, działają handlarze. Chcąc zatuszować wątpliwy stan oferowanych modeli stosują oni wiele sztuczek, myśląc z reguły o jak najszybszym pozbyciu się samochodu. Dlatego aby zaoszczędzić sobie stresu warto dowiedzieć się, na czym polega sprawdzanie historii pojazdu po VIN.

Historia pojazdu po VIN, czyli jak sprawdzić przeszłość samochodu

Historia VIN pojazdu to chronologiczny zapis zdarzeń dotyczących konkretnego samochodu. Dane te są otrzymywane w formie wygenerowanego raportu możliwego do wydrukowania. Historia pojazdów zawiera w sobie między innymi:

 • dane techniczne pojazdu,
 • jego fabryczne wyposażenie,
 • faktyczny przebieg pojazdu,
 • datę przeglądu technicznego,
 • informację czy pojazd ma wykupione ubezpieczenie OC,
 • liczbę poprzednich właścicieli oraz województwo rejestracji,
 • informację czy pojazd był kradziony.

Raport powstaje na podstawie numeru VIN, nazywanego też numerem nadwozia. Jest to indywidualny kod nadawany pojazdowi przez producenta. Numer VIN jest unikatowy i identyfikuje konkretny egzemplarz samochodu. W pewnym sensie można porównać go do numer PESEL – numer nadwozia to jego odpowiednik w świecie motoryzacji. Numer VIN jest na trwale wybity na tabliczce znamionowej, która zazwyczaj jest instalowana na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta. Numer nadwozia wpisany jest również do dowodu rejestracyjnego (pole oznaczone literą „E”).

Jak sprawdzić historię samochodu po VIN?

Kupno samochodu z drugiej ręki potrafi być prawdziwą drogą przez mękę. Rozkodowanie numeru VIN pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i rozczarowań przy oględzinach auta. Dzięki historii VIN otrzymujemy kompleksowe wsparcie w zakresie weryfikacji samochodu. Dane otrzymane z historii auta po VIN mają pomóc w ocenie stanu technicznego samochodu oraz potwierdzeniu wiarygodności sprzedawcy. A jak wygląda sprawdzanie historii pojazdu w praktyce? Proces weryfikacji pojazdu używanego po numerze nadwozia jest bardzo prosty. Wystarczy użyć… przeglądarki internetowej. Sprawdzenie przeszłości pojazdu jest możliwe w serwisie HistoriaSzkod.pl. Jedyną wymaganą informacją, jaką musimy podać, jest poprawny numer nadwozia. Wystarczy wpisać ciąg znaków w okno wyszukiwania i zobaczyć, jakie informacje będzie zawierał raport. System sprawdzania samochodów przez Internet cieszy się obecnie dużym uznaniem. To szybki, niezawodny i niezbyt trudny sposób na poznanie najważniejszych informacji o autach używanych. Co istotne, usługa historii pojazdu po VIN (Vehicle Identification Number) jest dostępna całkowicie za darmo. Możemy więc zweryfikować zawartość raportu VIN jeszcze przed zakupem auta i nie zapłacić za to ani złotówki. Opłata naliczana jest tylko wtedy, gdy będziemy chcieli zobaczyć szczegółowe informacje o ewentualnych szkodach.

Jak sprawdzić historię auta w serwisie rządowym?

Innym ze sposobów sprawdzania historii pojazdów po VIN-ie jest skorzystanie z portalu historiapojazdu.gov.pl. To rozwiązanie oferowane przez Ministerstwo Cyfryzacji bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Aby uzyskać dane musimy wpisać w odpowiednich polach formularza następujące informacje:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • datę pierwszej rejestracji pojazdu,
 • numer VIN.

Powyższe dane znajdziemy m.in. w dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu. W systemie widoczne są wszystkie samochody sprowadzone z zagranicy i zarejestrowane w Polsce. Od stycznia 2018 roku usługa została rozszerzona o pojazdy, których nie ma w bazie CEPiK (czyli o te, które nie są jeszcze zarejestrowane na terenie naszego kraju). Pojazdy zagraniczne możemy sprawdzić logując się profilem zaufanym. Otrzymany raport można łatwo zapisać i od razu wydrukować. Problem w tym, że aby sprawdzić historię VIN potrzeba aż trzech informacji. Dlatego chociaż popularna usługa rządowa każdego dnia jest odwiedzana setki razy, wiele osób woli bezpłatnie sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie w dobrych i niezależnych serwisach.

1 Komentarz

 1. […] pojazdu, dane właściciela, dane techniczne pojazdu czy numer identyfikacyjny pojazdu (VIN). Każda z tych sekcji dostarcza szczegółowych informacji, które mogą być potrzebne w […]