Przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania turbosprężarki i jej odpowiedni zakup
Przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania turbosprężarki i jej odpowiedni zakup
12 lutego 2019
Jak znaleźć numer koła dwumasowego
Jak znaleźć numer koła dwumasowego?
1 marca 2019

Jak znaleźć numer turbosprężarki?

Jak znaleźć numer turbosprężarki?

Numer turbosprężarki to bardzo ważne dane podczas zakupu nowej lub regenerowanej turbosprężarki. Jest to najbardziej użyteczna informacja przy celach serwisowych.

Identyfikacja turbosprężarki

Dane turbosprężarki można zazwyczaj znaleźć na obudowie. Na tabliczce identyfikacyjnej w zależności od producenta często znajdują się następujące dane:

 • numer OEM – oznaczenie producenta silnika,
 • numer części – oznaczenie producenta turbosprężarki,
 • numer seryjny – oznacza czas i datę produkcji,
 • typ – oznaczenie typu turbosprężarki.

Poniżej omawiamy znaczniki z turbosprężarek BorgWarner, Garrett, Holset, Toyota i IHI.

Borg Warner TURBOS (także Schwitzer i Triple K)

Numer części Borg Warner jest zwykle umieszczony na metalowej etykiecie, która jest nitowana do obudowy turbosprężarki. Na etykiecie pojawi się kilka liczb, w tym:

Numer części turbosprężarki Borg Warner zwykle zaczyna się od 53 lub 54. Czasami Borg Warner używa skróconego numeru części, np. K03-54.

GARRETT TURBOS

Turbosprężarki dostarczane do producenta pojazdu (OEM) i do Garrett Master Distributors (rynek wtórny) są identyczne pod względem zapewnienia jakości i materiałów. Różnią się one nieznacznie oznaczeniem.
Numer części Garrett znajduje się na obudowie sprężarki. Będzie on umieszczony na metalowej blasze lub wytłoczony na płaskiej powierzchni na samej obudowie. Znajdziemy tam kilka liczb, w tym:

 • numer części turbosprężarki Garrett,
 • numer OEM,
 • numer części producenta.

Numery części do turbosprężarek Garrett zwykle zaczynają się od 4, 7 lub 8.

Jak znaleźć numer turbosprężarki?HOLSET TURBOS

Numer części Holset jest numeryczny i znajduje się na tabliczce przymocowanej do obudowy sprężarki. To zbiór liczb bezpośrednio po napisie „assy” (oznaczone jako A). Na tabliczce pojawią się inne numery, w tym:

 • numer seryjny (oznaczone jako B) – liczba ta może być użyta do określenia, którą turbosprężarkę posiadasz, chociaż będzie to proces dłuższy niż przy (A).
 • numer OEM (oznaczone jako C),
 • numer modelu (oznaczone jako D) – typ turbosprężarki, opisuje model lub wielkość ramy turbosprężarki Holset.

IHI TURBOS

Numer części IHI jest alfanumeryczny i znajduje się na płaskiej podkładce na obudowie sprężarki. Jest wytłoczony na samej obudowie. To krótki zestaw liczb bezpośrednio po napisie”Spec”. Na płaskiej podkładce będzie kilka zestawów liczb, w tym:

 • numer części turbosprężarki IHI,
 • numer części producenta.

Numer części turbo IHI zwykle zaczyna się od litery V.

Toyota turbo

Aby zidentyfikować turbosprężarkę TOYOTA, musisz znaleźć 10-cyfrowy numer podzielony myślnikiem. Zwykle jest on na obudowki sprężarki (części turbosprężarki z zawartością alliuminium), czasami może być przyklejony do siłownika.

Oczywiście, jeśli chcesz dokonać regeneracji turbosprężarki, masz jakieś pytania, czy też nie możesz odnaleźć numeru – zadzwoń do nas, chętnie pomożemy.

Komentarze są wyłączone.