Przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania turbosprężarki i jej odpowiedni zakup
Przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania turbosprężarki i jej odpowiedni zakup
28 sierpnia 2023
Czym różnią się od siebie oleje silnikowe?
Czym różnią się od siebie oleje silnikowe?
1 września 2023

Jakie są najpopularniejsze usługi świadczone przez mechaników?

Jakie są najpopularniejsze usługi świadczone przez mechaników?

Jakie są najpopularniejsze usługi świadczone przez mechaników?

Mając samochód, co jakiś czas będziemy odwiedzać warsztat samochodowy. To nie tylko zwiększy żywotność pojazdu i poszczególnych podzespołów, ale będzie mieć bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Wymiana części i płynów

Jednym z powodów, dla których kierowcy systematycznie odwiedzają warsztaty, jest konieczność wymiany płynów albo niektórych części znajdujących się w samochodzie. Wraz z eksploatacją zużywają się, a brak zamiany na nowe może prowadzić do poważnych uszkodzeń i zmniejsza bezpieczeństwo. Z reguły wymienia się płyn chłodzący, olej silnikowy, pasek rozrządu, świece, tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, filtry i części układu kierowniczego.

Wymiana opon

Usługi wulkanizacyjne i zmiana ogumienia to kolejna grupa usług, z jakich właściciele pojazdów korzystają regularnie. Opony mają być dostosowane do warunków pogodowych i zapewniać optymalną przyczepność. Stąd konieczność ich sezonowej wymiany. Tak samo serwis należy odwiedzić, obserwując większe zużycie bieżnika, obniżone ciśnienie bądź deformację.

Prace związane z klimatyzacją

Obecność klimatyzacji w samochodzie to duża wygoda podczas jazdy przy wysokich temperaturach. Jednocześnie kierowcy powinni pamiętać, że wymaga ona okresowego czyszczenia i uzupełniania czynnika chłodzącego. Poddając klimatyzację przeglądom, można ustrzec się przed kosztowniejszymi usterkami, rozwojem pleśni i grzybów. Mechanicy weryfikują jej szczelność, napełniają czynnikiem chłodzącym i oczyszczają, z reguły poprzez ozonowanie. Jeśli z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, jest to świadectwem tego, że grzyby już dość mocno się zalęgły wewnątrz kanałów.

Usługi związane z instalacją LPG

Rośnie liczba samochodów, które jeżdżą na gaz. Dlatego też warsztaty samochodowe nieraz rozszerzają swoją ofertę o usługi z tego właśnie zakresu. Najczęściej właściciele aut zgłaszają się w związku z zakładaniem albo naprawą instalacji gazowej, ale oprócz tego dochodzą przeglądy eksploatacyjne, czy wymiana zbiorników LPG.

Diagnostyka komputerowa

Większość aut spotykanych na drogach jest wyposażona w komputer sterujący. Poprzez włączenie ikony informuje on kierowcę np. o zużyciu płynów albo usterce. Oddając samochód do warsztatu na diagnostykę komputerową, można szybko dowiedzieć się, jaki jest stan techniczny kolejnych podzespołów. Wykonuje się ją za pomocą specjalnej aparatury techniczno-pomiarowej. Na tę usługę decydują się właściciele pojazdów podczas przeglądów i wtedy, kiedy zamierzają kupić auto z rynku wtórnego. Jest to o tyle istotne, że przed zakupem wiedza o samochodzie ogranicza się do tego, co przekaże jego poprzedni właściciel, więc warto ją jeszcze zweryfikować u specjalisty.

Komentarze są wyłączone.