Wszystko, co musisz wiedzieć o sprawdzeniu auta przed zakupem
Wszystko, co musisz wiedzieć o sprawdzeniu auta przed zakupem
1 lipca 2023
Kiedy warto zregenerować turbosprężarkę?
Kiedy warto zregenerować turbosprężarkę?
1 lipca 2023

Jakie wybrać opony do samochodu? Jak dobrać oponę do felg?

Jakie wybrać opony do samochodu?

Jakie wybrać opony do samochodu?

Opony to jedyne elementy naszego samochodu, które stykają się z podłożem podczas jazdy. Łatwo więc wywnioskować, że to właśnie od nich także zależy nasze bezpieczeństwo. Do obowiązków każdego kierowcy należy dbanie o stan i kondycję opon. Oprócz tego bardzo ważna jest sezonowa wymiana opon, a w razie zużycia – zakup nowego kompletu opon. Odpowiednie dobranie opon do samochodu, swojego stylu jazdy oraz potrzeb wbrew pozorom wcale nie należy do najłatwiejszych. Wybierając opony, trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które są istotne podczas ich późniejszego użytkowania. A zatem jak wybrać opony do swojego samochodu? Na co zwracać uwagę przy zakupie? I wreszcie komu powierzyć ich założenie? O tym wszystkim dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy!

Na co zwracać uwagę podczas wyboru opon?

Podczas zakupu opon do samochodu warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów. Do najważniejszych możemy zaliczyć oczywiście to, na jaki sezon dedykowana jest dana opona. Opony zimowe od letnich wbrew pozorom nie różnią się wyłącznie bieżnikiem, ale również mieszanką. Ta zimowa jest znacznie bardziej miękka od letniej, dzięki czemu lepiej sprawdza się przy niskich temperaturach i na śliskiej nawierzchni. W lecie jednak opona zimowa staje się bardzo głośna, szybko się zużywa, a dodatkowo nie gwarantuje aż tak dobrej przyczepności, jak opona letnia. Oprócz sezonowości warto również zwrócić uwagę na wymiary opony. Zbyt wąska opona dla danej felgi spowoduje trudności z jej montażem oraz ryzyko zsunięcia się z felgi. Zbyt szeroka natomiast może powodować ocieranie się o elementy zawieszenia. Podobnie jest z profilem opony, czyli jej wysokością. Tutaj warto stosować się do zaleceń producenta, ponieważ założenie opony o innym profilu niż zalecany może spowodować przekłamywanie wskazań licznika oraz może doprowadzić do wyświetlenia się błędu systemów bezpieczeństwa ABS oraz ESP, które działają w oparciu o odczyt danych z czujników prędkości obrotowej poszczególnych kół.

Kolejnymi, bardzo ważnymi cechami opon są indeksy prędkości oraz nośności. Ten pierwszy wskazuje nam, z jaką maksymalną prędkością możemy poruszać się na danych oponach. Jest to kluczowe w przypadku szybkich i sportowych samochodów, które na autostradach bądź torach wyścigowych mogą osiągać bardzo wysokie prędkości. Niedostosowanie tego parametru może doprowadzić do rozerwania opony podczas bardzo szybkiej jazdy, co z kolei może doprowadzić do tragedii. Indeks nośności określa natomiast maksymalne obciążenie danej opony. Na ten parametr bardzo mocno powinni zwracać uwagę m.in. właściciele aut klasy SUV oraz samochodów dostawczych, które często transportują ciężkie ładunki. Nieodpowiednie dobranie opony do wagi lub obciążenia samochodu może doprowadzić do jej szybkiego zużycia lub nagłego uszkodzenia mechanicznego podczas jazdy.

Jakie opony będą odpowiednie dla danego samochodu?

Wybierając opony do swojego samochodu, warto kierować się zaleceniami producenta. Określa on bardzo starannie wszystkie parametry opony, które są zalecane do danego modelu samochodu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dana opona będzie odpowiednio dopasowana do naszej felgi, a podczas jazdy zagwarantuje nam bezpieczeństwo oraz zoptymalizuje chociażby zużycie paliwa. Oczywiście często zdarza się, że w naszym samochodach wykorzystujemy nieoryginalne felgi, które wymuszają na nas stosowanie opon o zupełnie innych parametrach niż te, które zaleca producent. W takich przypadkach warto zasięgnąć opinii specjalistów, którzy z pewnością podpowiedzą jaki rozmiar opony dobrać i na co zwracać uwagę podczas ich wyboru. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że po ich zamontowaniu nie czeka nas przykra niespodzianka w postaci ocierania opony o zawieszenie, czy elementy nadwozia.

Dlaczego warto powierzyć wymianę opon profesjonalnym warsztatom?

Montaż opony na feldze to bardzo odpowiedzialne zadanie. Dodatkowo, wymaga ono wykorzystania specjalistycznego sprzętu, który nie tylko ułatwia pracę wulkanizatora, ale także pozwala na zachowanie większej dokładności. Mowa tu m.in. o wyważanie kół. Jest to proces, który pozwala na uniknięcie „bicia” kół podczas jazdy, poprzez odpowiednie i równomierne rozłożenie masy na całym obwodzie felgi. Dzięki precyzyjnemu wyważeniu kół unikniemy uciążliwych drgań podczas jazdy, które wpływają nie tylko na nasz komfort, ale również na kondycję zawieszenia naszego samochodu.

1 Komentarz

  1. […] i opony: Zmiana standardowych kół na większe obręcze i niskoprofilowe opony może znacząco wpłynąć […]