DPF
DPF – co to jest i do czego służy?
18 sierpnia 2023
Dlaczego warto wybierać oryginalne części samochodowe?
Dlaczego warto wybierać oryginalne części samochodowe?
23 sierpnia 2023

Kaski motocyklowe – ich rodzaje oraz zastosowanie

Kaski motocyklowe - ich rodzaje oraz zastosowanie

Kaski motocyklowe - ich rodzaje oraz zastosowanie

Kask motocyklowy jest najważniejszym elementem stroju motocyklisty. Chroni głowę przed urazami mechanicznymi, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu. Szczególnie osoby oczekujące szybkiej jazdy i emocji z nią związanych, powinny zaopatrzyć w kaski motocyklowe klasy premium. 

Czym charakteryzuje się dobry kask motocyklowy?

Każdy kask powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wiele zależy od stylu jazdy oraz stopnia zaawansowania kierowcy. Dla początkujących motocyklistów mamy kilka rad dotyczących wyboru pierwszego kasku. Ważne jest, aby dobrać najlepszy rozmiar kasku. Za duży będzie zbyt luźny, co może skutkować zgubieniem go podczas wypadku. Wtedy nie spełni on swojej podstawowej roli, jaką jest ochrona w sytuacjach niebezpiecznych. Z kolei za mały kask będzie powodował dyskomfort w trakcie jazdy. Zmniejszy to znacznie jej komfort oraz spowoduje potencjalne zagrożenie. Motocyklista skupi się na niewygodzie, zmniejszając czujność oraz wydłużając czas reakcji. Dobór kasku, który będzie zarówno komfortowy jak i bezpieczny sprawi, że jazda motocyklem będzie przyjemnością.

Kaski motocyklowe - ich rodzaje oraz zastosowanie
Kaski motocyklowe – ich rodzaje oraz zastosowanie

Kaski motocyklowe, które są dobrej jakości nie muszą wyróżniać się wyjątkowo wysoką ceną. W naszej ofercie posiadamy zarówno kaski tanie jak i drogie. Zarówno pierwsze, jak i drugie pochodzą od rzetelnych producentów, którzy stawiają na najwyższą jakość produktów. Dobry kask motocyklowy powinien posiadać przede wszystkim aerodynamiczną budowę, która zwiększy komfort użytkowania kasku. Kolejną istotną kwestią jest widoczność przez kask motocyklowy. Wszelkie dodatki, znajdujące się na obudowie nie mogą wchodzić w pole widzenia motocyklisty. W innym wypadku może dojść do niebezpiecznych sytuacji podczas  wykonywania manewru wyprzedzania lub omijania. 

Kaski integralne, kaski szczękowe – kilka słów o rodzajach

Na pierwszy rzut oka osoby niezaznajomionej z tematem, wszystkie kaski motocyklowe wyglądają podobnie. Jednak w rzeczywistości od preferowanego stylu, można wybrać inny rodzaj kasku. Abyśmy byli pewni, że każdy znajdzie u nas w ofercie kask motocyklowy spełniający indywidualne wymagania, mamy dostępnych kilka ich typów:

 • Kaski typu adventure, które są polecane przy offroadzie, posiadają nowoczesny system wentylacji oraz daszek chroniący twarz w razie upadku na żwirze;
 • Kaski integralne są najbardziej popularnym typem, który sprawdzi się zarówno na motocyklu jak i w chwili, kiedy szukasz zabezpieczenia na skuter. Posiadają wygodną wyściółkę oraz blednę przeciwsłoneczną. 
 • Kaski otwarte, których design może kojarzyć się ze sprzętem z poprzedniego wieku, sprawdzą się doskonale podczas jazdy po mieście. Są lekkie i doceniane przez motocyklistów dbających o wygodę. Musimy jednak zaznaczyć, że tego typu produkt nie jest wskazany do szybkiej jazdy.
 • Kaski szczękowe są cenione szczególnie przez motocyklistów, którzy dużo podróżują. Istnieje w nich możliwość podnoszenia szczęki, co ułatwia posługiwanie się nimi podczas długich wycieczek. 
 • Kaski enduro to produkty przeznaczone do jazdy terenowej. Kojarzone są z motocyklistami, którzy pokonują kolejne skalne wzniesienia, pokazując przy tym możliwości swoich maszyn.
 • Kaski modularne są bardzo uniwersalne. Sprawdzają się zarówno podczas spokojnej jazdy po mieście, jak i na dłuższe trasy. Możliwość montażu interkomu jest dodatkowym atutem, który przemawia do klientów. Dzięki temu jazda jest łatwiejsza i przyjemna, a motor może być wykorzystywany w codziennym życiu. 

Kaski motocyklowe jako niezbędnik motocyklistów

Po zdanym egzaminie na prawo jazdy kategorii A, młody kierowca najchętniej od razu wsiada na motocykl i wyrusza w podróż. Jednak najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Sami jesteśmy motocyklistami i wiemy, jaką radość sprawia jazda jednośladem. Jednak odpowiedni dobór ubrania jest konieczny przy początku przygody. Nie można decydować się na podróż, kiedy kask jest nieodpowiednio dobrany, a ubranie jest dokładnie takie samo, jak to zakładane na spacer po mieście. W takim przypadku ryzyko urazu podczas niebezpiecznego zdarzenia jest kilkukrotnie wyższe niż wtedy, kiedy jesteś odpowiednio przygotowany.

Zarówno podczas jazdy po mieście, jak i terenowych przygód, kask chroni jeden z najważniejszych naszych organów – mózg. To on odpowiada za wszystkie funkcje życiowe. To również dzięki niemu możesz sprawnie korzystać ze swojej maszyny i być z niej dumnym. Dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt, który nie zawiedzie nawet w trudnych warunkach. 

Jaki kask turystyczny wybrać?

Kask turystyczny to kluczowy element wyposażenia każdego motocyklisty, który planuje dłuższe trasy. Wybierając odpowiedni kask, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 1. Rodzaj kasku: Istnieją różne typy kasków turystycznych, takie jak integralne, sportowo-turystyczne czy szczękowe. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i przeznaczenie. Na przykład kaski szczękowe oferują możliwość jazdy ze szczęką zamkniętą lub otwartą, co daje większą elastyczność w różnych warunkach.
 2. Bezpieczeństwo: Bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Warto zwrócić uwagę na homologacje i certyfikaty, które potwierdzają jakość i skuteczność ochrony kasku.
 3. Wygoda: Długie trasy wymagają komfortu. Kask turystyczny powinien być dobrze wentylowany, posiadać regulowane elementy oraz być dopasowany do kształtu głowy motocyklisty.
 4. Dodatkowe funkcje: Współczesne kaski turystyczne są wyposażone w różne dodatki, takie jak blendy przeciwsłoneczne, systemy komunikacji czy dodatkowe zabezpieczenia przed hałasem.

Podsumowując, wybór kasku turystycznego to decyzja, która wymaga przemyślenia i porównania różnych opcji. Pamiętaj, aby zawsze stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Kask otwarty czy zamknięty? Co warto wiedzieć

Kask otwarty czy zamknięty? To pytanie, które zadaje sobie wielu motocyklistów, zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Odpowiedź na nie zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji, stylu jazdy oraz oczekiwań związanych z komfortem i bezpieczeństwem.

Kask otwarty, jak sama nazwa wskazuje, ma otwartą przednią część, co pozwala na swobodny przepływ powietrza i lepszą wentylację twarzy. Jest to popularne rozwiązanie wybierane przede wszystkim w cieplejsze dni. Pierwsze kaski otwarte pojawiły się już w 1914 roku i od tamtej pory stały się ulubionym wyborem wielu motocyklistów, zwłaszcza tych, którzy cenią sobie klasyczne rozwiązania. Kaski otwarte są idealne do jazdy w miejskiej dżungli i codziennych przejażdżek, ale warto pamiętać, że nie oferują takiej samej ochrony jak kaski zamknięte.

Z kolei kask zamknięty, nazywany również kaskiem integralnym, pokrywa całą głowę, w tym twarz i szczękę. Dzięki temu zapewnia lepszą ochronę w przypadku wypadku. Kaski zamknięte są powszechnie uważane za bezpieczniejsze i są zalecane dla osób, które jeżdżą w bardziej wymagających warunkach, takich jak szybkie trasy autostradowe czy jazda w terenie. Oferują one również lepszą izolację od hałasu oraz ochronę przed wiatrem i deszczem.

Ostateczny wybór między kaskiem otwartym a zamkniętym zależy od indywidualnych preferencji motocyklisty. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że bez względu na rodzaj kasku, kluczowe jest jego odpowiednie dopasowanie do głowy oraz regularne sprawdzanie jego stanu technicznego. Bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

Pierwszy kask na motocykl – na co zwrócić uwagę?

Decyzja o zakupie pierwszego kasku motocyklowego jest jednym z najważniejszych kroków dla każdego początkującego motocyklisty. Kask jest nie tylko elementem ochrony, ale także wyrazem stylu i indywidualności jeźdźca. Wybierając kask, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Materiał, z którego wykonana jest skorupa kasku, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa. Najtańsze skorupy wykonane są z termoplastiku, które stanowią podstawową ochronę. Jeśli budżet jest ograniczony, warto wybrać kask z termoplastiku, ale koniecznie z certyfikatem bezpieczeństwa ECE R22.05. Zaawansowane poliwęglany to materiał, z którego wykonana jest większość kasków dostępnych na rynku. Są one wytrzymałe i zapewniają dobrą ochronę w razie wypadku. Natomiast topowe kaski są wykonane z włókien węglowych lub szklanych, które są niezwykle wytrzymałe i testowane pod kątem maksymalnej ochrony.

Przeznaczenie kasku również jest ważne. Należy zastanowić się, czy kask będzie służył do jazdy rekreacyjnej, sportowej czy turystycznej. Różne modele kasków są dostosowane do różnych stylów jazdy, a ich konstrukcja, wizjer i wentylacja mogą się różnić w zależności od przeznaczenia.

Ochrona przed słońcem i parowaniem wizjera to kolejne aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Wiele kasków jest wyposażonych w blendy przeciwsłoneczne, które chronią oczy przed oślepiającym blaskiem słońca. Pinlock to specjalna wkładka, która chroni wizjer przed parowaniem, co jest niezwykle ważne podczas jazdy w chłodniejsze dni lub w deszczu.

Podsumowując, wybór pierwszego kasku motocyklowego to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia i porównania różnych opcji. Bezpieczeństwo, komfort i funkcjonalność powinny być na pierwszym miejscu. Wybierając kask, warto również skonsultować się z bardziej doświadczonymi motocyklistami lub ekspertami w sklepie motocyklowym.

Pierwszy kask na motocykl - na co zwrócić uwagę?
Pierwszy kask na motocykl – na co zwrócić uwagę? / canva

Pomoc w wyborze kasku

W naszym sklepie istnieje możliwość doboru zarówno kasku jak i całego sprzętu, potrzebnego podczas użytkowania motoru. Każdy, zarówno początkujący, jak i doświadczony, znajdzie kask motocyklowy spełniający jego wymagania. Jeżeli nie wiesz jaki kask wybrać, zapoznaj się z naszą ofertą dostępną w sklepie internetowym. Znajdziesz u nas produkty, spośród których na pewno wybierzesz te, które spełnią Twoje wymagania. 

Wybierając produkty przeznaczone do jazdy, zwróć uwagę na warunki, w jakich planujesz się poruszać. To od nich zależy rodzaj sprzętu, jaki musisz kupić. Może wystarczy Ci na początek kask otwarty? A może od razu postawisz na offroad i enduro? Czy chcesz posiadać blendę przeciwsłoneczną? Zwróć uwagę na zapięcie oraz wyściółkę. One również są niezwykle ważne i odpowiednio dobrane znacznie poprawiają wygodę. Dodatkowymi cechami, na które należy zwrócić uwagę to wloty powietrza w kaskach oraz ich konstrukcja, które sprawią, że będzie w pełni spełniał postawione wymagania.

Jeżeli nadal zastanawiasz się jaki kask motocyklowy wybrać, odwiedź nasz sklep stacjonarny. Pomożemy dobrać najlepszy dla Ciebie sprzęt.

Kaski motocyklowe – najczęściej zadawane pytania

Ile trzeba zapłacić za dobry kask motocyklowy?
Zakup kasku motocyklowego to przede wszystkim zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Ten aspekt powinien być priorytetem, przykładowo jednak w przypadku kasku motocyklowego ceny wahają się od 200 do ponad 1000 złotych.

Jak dobrać kask motocyklowy do głowy?
Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku?  Przymierzając kask na głowie, musisz wiedzieć, że odpowiednio dobrany kask motocyklowy, musi wchodzić na głowie z lekkim oporem. Powinien przylegać do głowy na całej jej powierzchni, ale twarde elementy nie mogą gnieść w skroniach lub na czubku głowy. Wybierając kask motocyklowy upewnij się, że gąbki policzkowe mocno uciskają policzki. Co jeśli kupujesz kask przez internet? Najlepiej zmierzyć obwód głowy centymetrem krawieckim. 

Jaki tani i dobry kask motocyklowy?
Motocyklowy kask zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa – dlatego warto zdecydować się na nieco wyższą półkę cenową, aby zadbać o swoje zdrowie i komfort jazdy. Droższy kask charakteryzuje się wyższej jakości materiałami, które są zwykle również lżejsze, a to wpływa na jakość jazdy.

Jaki kask motocyklowy do miasta?
Wśród kasków miejskich możesz wybrać kaski otwarte, pamiętaj jednak że taki kask nie posiada ochrony szczękowej.   

Jaki kask na pierwszy?
Przeznaczenie kasku motocyklowego to pierwsze na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze. Inne będą wymagania do jazdy turystycznej, czy sportowej.

Czy warto kupić kask szczękowy?
Kask szczękowy to produkt dla tych, którzy lubią wygodną, komfortową i ostrożną jazdę. Kask integralny spełni swoje zadanie dla tych preferujących szybszą podróż motocyklową. 

1 Komentarz

 1. […] kask motocyklowy, kluczowym aspektem jest jego bezpieczeństwo. Istnieją różne certyfikaty, które potwierdzają […]