Naprawa zawieszenia pneumatycznego
Naprawa zawieszenia pneumatycznego
9 stycznia 2020
Jak wynająć samochód? Poradnik dla wypożyczających samochód
Jak wynająć samochód? Poradnik dla wypożyczających samochód
20 sierpnia 2020
Pokaż wszystkie

Czy i kiedy opłaca się instalacja LPG?

Czy i kiedy opłaca się instalacja LPG

Czy i kiedy opłaca się instalacja LPG

Kierowcy, którzy szukają alternatywy tankowania samochodów stale drożejącym paliwem, mogą zastanowić się nad montażem instalacji LPG lub nad kupnem auta na gaz. W jakiej sytuacji taka instalacja jest opłacalna i co można zyskać oprócz ewentualnych oszczędności?

Montaż instalacji LPG – czy to się opłaca?

Wysokie ceny paliw (zarówno benzyny, jak i oleju napędowego) skłaniają część kierowców, zwłaszcza tych, którym zależy na ekonomicznej jeździe, do “przeróbek” swoich aut lub zakupu samochodów na gaz. To, czy instalacja LPG może być zamontowana w danym samochodzie zależy od kilku czynników. Najlepiej skonsultować to z ekspertem w warsztacie.  To do fachowców w pierwszej kolejności należy się zgłosić, by ocenić możliwości i opłacalności LPG. 

Przyjęło się, że tanio i łatwo można wyposażyć w instalację LPG te pojazdy, które mają benzynowe silniki z pośrednim wtryskiem paliwa (są to głównie starsze generacje aut). Warto jednak wiedzieć, że obecnie nie ma problemu, by gaz zamontować także w przypadku silników z bezpośrednim wtryskiem, a takie jednostki są standardem w nowszych pojazdach.

Przed decyzją o zamontowaniu instalacji gazowej w samochodzie warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników danego modelu auta. Samochody na gaz są również sprzedawane bezpośrednio z salonów. Oryginalne instalacje fabryczne są póki co najbardziej bezpiecznym i najkorzystniejszym wyborem. Jednak eksperci z branży motoryzacyjnej ostrzegają, że za kilka lat na rynku może brakować specyficznych części instalacji gazowej, które są produkowane w mniejszych seriach w stosunku do standardowych odmian. 

Czy i kiedy opłaca się instalacja LPG
Czy i kiedy opłaca się instalacja LPG? Sprawdź!

Kiedy zdecydować się na auto gaz?

Adaptacja silnika do zasilania gazem musi zostać wykonana przez specjalistów. Tylko połączenie odpowiednio dobranych części do samochodu oraz umiejętności ekspertów pozwoli na wykonanie instalacji gazowej w samochodzie, dzięki której będzie można oszczędzić pieniądze oraz bezpiecznie poruszać się po drogach. 

Wybierając taką instalację, nie można jednak kierować się tylko jej ceną. Z pozoru korzystna cenowo instalacja LPG może okazać się niefunkcjonalna i niewydajna, przez co w przyszłości jest źródłem różnych problemów i dużych wydatków na naprawę. Dodatkowo, warto zastanowić się, ile będziemy jeździć danym samochodem i czy faktycznie koszty montażu zwrócą się w trakcie eksploatacji pojazdu.

Oszczędności dzięki instalacji LPG

Samochód na gaz jest bardziej opłacalny wtedy, gdy kierowca więcej jeździ autem. Oszczędność może wynieść nawet 30-40% przy rocznym przebiegu przekraczającym 30 tysięcy kilometrów. Niekiedy instalacja gazowa w samochodzie może również zwrócić się już po kilku miesiącach. Dlatego właśnie tak ważne jest oszacowanie średniego dystansu, jaki będzie pokonywanym zgazowanym samochodem.

Oszczędności są zauważalne nie tylko w portfelu, ale również w emisji spalin. Osoby, które dbają o środowisko, mogą zainwestować właśnie w to rozwiązanie ze względu na ekologię. Gaz propan-butan nie zawiera azotu paliwowego, dlatego obecność szkodliwych związków w LPG jest znacznie niższa niż w przypadku spalania benzyny czy oleju napędowego. 

Do podjęcia decyzji o montażu lub kupnie samochodu z instalacją gazową zachęcają obecne ceny benzyny, oleju napędowego oraz gazu. Auto na gaz jest opłacalne przede wszystkim wtedy, gdy pokonuje się dużo kilometrów i to powinna być pierwsza przesłanka do przejścia z benzyny na gaz. Odpowiednio zamontowana i wyregulowana instalacja daje pewność bezpiecznej i oszczędnej jazdy.

1 Komentarz

  1. […] cena gazu LPG w porównaniu z benzyną czy olejem napędowym. Dlatego wiele osób uważa, że LPG się opłaca. Dodatkowo, silniki zasilane LPG emitują mniej szkodliwych gazów, takich jak tlenki azotu czy […]