Kierowcy, którzy szukają alternatywy tankowania samochodów stale drożejącym paliwem, mogą zastanowić się nad montażem instalacji LPG lub nad kupnem auta na gaz. W jakiej sytuacji taka instalacja jest opłacalna i co można zyskać oprócz ewentualnych oszczędności?
Wysokie ceny paliw (zarówno benzyny, jak i oleju napędowego) skłaniają część kierowców, zwłaszcza tych, którym zależy na ekonomicznej jeździe, do “przeróbek” swoich aut lub zakupu samochodów na gaz. To, czy instalacja LPG może być zamontowana w danym samochodzie zależy od kilku czynników. Najlepiej skonsultować to z ekspertem w warsztacie. To do fachowców w pierwszej kolejności należy się zgłosić, by ocenić możliwości i opłacalności LPG.
Przyjęło się, że tanio i łatwo można wyposażyć w instalację LPG te pojazdy, które mają benzynowe silniki z pośrednim wtryskiem paliwa (są to głównie starsze generacje aut). Warto jednak wiedzieć, że obecnie nie ma problemu, by gaz zamontować także w przypadku silników z bezpośrednim wtryskiem, a takie jednostki są standardem w nowszych pojazdach.
Przed decyzją o zamontowaniu instalacji gazowej w samochodzie warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników danego modelu auta. Samochody na gaz są również sprzedawane bezpośrednio z salonów. Oryginalne instalacje fabryczne są póki co najbardziej bezpiecznym i najkorzystniejszym wyborem. Jednak eksperci z branży motoryzacyjnej ostrzegają, że za kilka lat na rynku może brakować specyficznych części instalacji gazowej, które są produkowane w mniejszych seriach w stosunku do standardowych odmian.
Adaptacja silnika do zasilania gazem musi zostać wykonana przez specjalistów. Tylko połączenie odpowiednio dobranych części do samochodu oraz umiejętności ekspertów pozwoli na wykonanie instalacji gazowej w samochodzie, dzięki której będzie można oszczędzić pieniądze oraz bezpiecznie poruszać się po drogach.
Wybierając taką instalację, nie można jednak kierować się tylko jej ceną. Z pozoru korzystna cenowo instalacja LPG może okazać się niefunkcjonalna i niewydajna, przez co w przyszłości jest źródłem różnych problemów i dużych wydatków na naprawę. Dodatkowo, warto zastanowić się, ile będziemy jeździć danym samochodem i czy faktycznie koszty montażu zwrócą się w trakcie eksploatacji pojazdu.
Samochód na gaz jest bardziej opłacalny wtedy, gdy kierowca więcej jeździ autem. Oszczędność może wynieść nawet 30-40% przy rocznym przebiegu przekraczającym 30 tysięcy kilometrów. Niekiedy instalacja gazowa w samochodzie może również zwrócić się już po kilku miesiącach. Dlatego właśnie tak ważne jest oszacowanie średniego dystansu, jaki będzie pokonywanym zgazowanym samochodem.
Oszczędności są zauważalne nie tylko w portfelu, ale również w emisji spalin. Osoby, które dbają o środowisko, mogą zainwestować właśnie w to rozwiązanie ze względu na ekologię. Gaz propan-butan nie zawiera azotu paliwowego, dlatego obecność szkodliwych związków w LPG jest znacznie niższa niż w przypadku spalania benzyny czy oleju napędowego.
Do podjęcia decyzji o montażu lub kupnie samochodu z instalacją gazową zachęcają obecne ceny benzyny, oleju napędowego oraz gazu. Auto na gaz jest opłacalne przede wszystkim wtedy, gdy pokonuje się dużo kilometrów i to powinna być pierwsza przesłanka do przejścia z benzyny na gaz. Odpowiednio zamontowana i wyregulowana instalacja daje pewność bezpiecznej i oszczędnej jazdy.
2 Komentarze
[…] cena gazu LPG w porównaniu z benzyną czy olejem napędowym. Dlatego wiele osób uważa, że LPG się opłaca. Dodatkowo, silniki zasilane LPG emitują mniej szkodliwych gazów, takich jak tlenki azotu czy […]
[…] cena gazu LPG w porównaniu z benzyną czy olejem napędowym. Dlatego wiele osób uważa, że LPG się opłaca. Dodatkowo, silniki zasilane LPG emitują mniej szkodliwych gazów, takich jak tlenki azotu czy […]