Jakie wybrać opony do samochodu?
Jakie wybrać opony do samochodu? Jak dobrać oponę do felg?
1 lipca 2023
Mały miejski samochód – przegląd najlepszych modeli
Mały miejski samochód – przegląd najlepszych modeli
17 lipca 2023
Pokaż wszystkie

Kiedy warto zregenerować turbosprężarkę?

Kiedy warto zregenerować turbosprężarkę?

Kiedy warto zregenerować turbosprężarkę?

Zastanawiasz się, czy już najwyższy czas, aby zregenerować turbosprężarkę pracującą w Twoim samochodzie? Kiedy warto zregenerować turbosprężarkę? Jakie są w ogóle przyczyny awarii i objawy uszkodzonej turbosprężarki? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

  1. Jakie są przyczyny awarii i objawy uszkodzonej turbosprężarki?
  2. Kiedy opłaca się regeneracja turbosprężarek?
  3. Na czym polega naprawa turbosprężarek?

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarki? Jak poznać, że turbosprężarka uległa uszkodzeniu? W jakich sytuacjach opłaca się regenerować turbosprężarkę? Szczegóły na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule – już teraz zapraszamy do szybkiej lektury.

Jakie są przyczyny awarii i objawy uszkodzonej turbosprężarki?

Dlaczego turbosprężarki ulegają uszkodzeniu? Przyczyn z reguły jest wiele, a niektóre z nich są zależne nawet od kierowcy. Jak zatem dbać o turbosprężarkę, aby zapobiegać powstawaniu uszkodzeń oraz usterek? Przede wszystkim nie należy doprowadzać do tego, aby dochodziło do przeciążeń silnika, kiedy ten jest jeszcze zimny. Zły wpływ na turbinę ma także nagłe wyłączanie silnika – głównie wtedy, gdy cały układ nie zdążył się jeszcze ostudzić. Okazuje się, że na turbinę źle działa funkcja „start-stop”. Turbosprężarka z reguły źle reaguje na bardzo szybkie zmiany temperatury.

Do najczęstszych objawów uszkodzonej turbosprężarki zalicza się spadek mocy silnika, odgłosy stukania oraz wycieki oleju. Ponadto spaliny mogą zabarwiać się na czarno lub niebiesko. Jeśli słyszysz świszczenie czy gwizdanie w trakcie przyspieszania, może to być również objaw uszkodzonej turbosprężarki.

 Kiedy opłaca się regeneracja turbosprężarki?

W turbosprężarkach najczęściej dochodzi do zużycia łożysk, rozszczelnienia lub uszkodzenia wirnika, a także do uszkodzenia tulei. Są to elementy, które bez problemu można wymienić w odpowiednim miejscu. Ponadto taka naprawa turbosprężarki będzie znacznie tańsza niż zakup całkowicie nowej części. Z tego właśnie względu warto w pierwszej kolejności udać się do fachowca, który ustali, co uległo awarii i zdecyduje, czy naprawa turbosprężarki będzie opłacalna czy też nie.  

Nie wszystkie turbosprężarki można lub opłaca się naprawiać. Kiedy zatem nie regeneruje się turbosprężarki? Przede wszystkim wtedy, gdy koszt naprawy jest większy niż zakup nowego urządzenia. Na szczęście do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko, ponieważ najczęściej uszkodzeniu ulegają poszczególne elementy, a nie cała turbosprężarka. Aby do tego doszło, kierowca musiałby jeździć samochodem z uszkodzoną turbosprężarką przez długi czas. A jak wiadomo, taka jazda jest nie tylko uciążliwa, ale i niebezpieczna.

Na czym polega naprawa turbosprężarek?

Regeneracja turbosprężarki jest właściwie procesem, składającym się z kilku etapów. Każdy krok należy wykonać w odpowiednich warunkach, dbając jednocześnie o każdy szczegół. Ponadto ważne są również technologie – a właściwie narzędzia, jakie wykorzystuje się do naprawy turbosprężarki. Aby mieć pewność, że regeneracja turbin przebiegnie pomyślnie, warto wybierać takie firmy, które stosują zaawansowane technologie. Informacje na temat technologii wykorzystywanych przez specjalistów ze wspomnianego przedsiębiorstwa Krymar znajdziesz tutaj.

Pierwszy etap regeneracji turbosprężarek obejmuje określenie stanu technicznego oraz zdiagnozowanie usterki. Celem jest ustalenie, czy turbosprężarka w ogóle nadaje się do naprawy i czy regeneracja będzie dla klienta opłacalna. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów oraz wymiana uszkodzonych części na nowe. Z reguły wymienia się także uszczelnienia, złącza, tuleje oraz śruby. Ponadto dobry specjalista wyważy wirnik i rdzeń turbiny – przede wszystkim po to, aby sprawdzić, czy działają prawidłowo. Kolejny krok to montaż wszystkich części i poddanie całej turbosprężarki testom związanym z jakością. I dopiero po tych ostatecznych testach zostaje oddana klientowi. Usługa naprawy turbosprężarek cieszy się ogromną popularnością, bo dzięki regeneracji turbin można uniknąć wielu awarii i poważnych wydatków. Warto więc skontaktować się ze specjalistami doświadczonymi w zakresie regeneracji turbosprężarek i zapytać, ile będzie kosztowała naprawa turbin.

Komentarze są wyłączone.