SOS akumulatora samochodowego
SOS akumulatora samochodowego. Jakie objawy wskazują, że to już najlepszy czas na zakup nowego?
4 marca 2024
Filtr DPF
Filtr DPF – czym jest i dlaczego warto wyposażyć się w emulator DPF?
4 marca 2024
Pokaż wszystkie

Laweta – pomoc drogowa na autostradzie

Laweta - pomoc drogowa na autostradzie

Laweta - pomoc drogowa na autostradzie

Nie ma chyba większej zmory niż nagłe zatrzymanie się samochodu lub wypadek, szczególnie na drogach ekspresowych, czy autostradzie. Nie dość, że samo to, że nasze auto stoi i czeka nas droga naprawa, powoduje już wystarczająco dużo stresu, to jeszcze miejsce, gdzie nastąpiła jego awaria lub uszkodzenie jest wyjątkowo niebezpieczne.

W takich miejscach najlepiej swoje zadanie spełnia pomoc drogowa i jej laweta – to wiele tego typu punktów ze świetną ofertą. Jednak wezwanie i czekanie na lawetę nie wystarczy. Zanim na drodze ekspresowej czy autostradzie pojawi się pomoc drogowa, może minąć dużo czasu – głównie ze względu na odległości od punktów tego typu, jak i możliwości wjazdu na konkretne odcinki.

Zanim przyjedzie laweta

Jak zachować się po awarii auta na drogach szybkiego ruchu, zanim przyjedzie laweta Warszawa? Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczyć samochód. Ogólnie jadąc tego typu drogą, jeśli zauważymy nieprawidłowości w pracy samochodu, należy jak najszybciej zjechać na pobliski MOP.

Jeżeli awaria zaskoczy nas od ręki unieruchamiając auto, należy w miarę możliwości ściągnąć je na pas awaryjny. Pamiętajmy, że nadal koło nas będą z olbrzymią prędkością jechać inne pojazdy, dlatego najlepiej ustawić je jak najdalej od pasów ruchu na prawej krawędzi jezdni. Samemu z kolei dobrze jest czekać na przyjazd za barierkami.

Koniecznie włączmy od ręki światła awaryjne, a jeżeli widoczność jest słaba, warto także włączyć światła pozycyjne.

Zachowajmy szczególną ostrożność, zanim wysiądziemy z auta. Dobrze jest też ubrać kamizelkę odblaskową.

Obowiązkiem jest wystawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 przed pojazdem. Jeżeli nie wie się, ile to 100 metrów, wystarczy popatrzeć na słupki. Pomiędzy nimi są takie właśnie odległości.

Także konieczne jest poinformowanie zarządcy drogi, który zorganizuje pomoc w zakresie odpowiedniego oznakowania miejsca awarii lub wypadku.

Drobne usterki na autostradzie a laweta w Warszawie

Niezależnie od tego, co sprawiło, że nasze auto zostało unieruchomione na drodze szybkiego ruchu, nie możemy zrobić nic, dopóki nie zostanie ono zabezpieczone przez pomoc drogową. Nawet jeżeli doszło do awarii, z którą sami możemy sobie poradzić, typu złapanie gumy, czy potrzeba naładowania akumulatora. W żaden sposób nie możemy liczyć na pomoc innych kierowców. Jakiekolwiek awarie na autostradach i drogach ekspresowych mogą być naprawiane wyłącznie, gdy przyjedzie laweta Warszawa. Tak samo nie dzwonimy po znajomego, czy rodziny po pomoc, gdyż tylko pomoc drogowa może nas ewentualnie zabrać na hol.

Komentarze są wyłączone.