Koło zamachowe o pojedynczej masie vs podwójnej
Koło zamachowe o pojedynczej masie vs podwójnej
3 lutego 2019
Działanie i diagnostyka zaworu EGR
Działanie i diagnostyka zaworu EGR
9 lutego 2019

Problemy ze sprężarką klimatyzacji

Problemy ze sprężarką klimatyzacji

Czym jest sprężarka klimatyzacji?

Sprężarka klimatyzacji jest bijącym sercem klimatyzacji samochodowej. Jej zadaniem jest skompresowanie oraz przeniesienie czynnika chłodniczego do układu. Sprężarka składa się z różnych części, takich jak tłoki oraz zawory. Z czasem zużycie spowoduje, że części te przestają działać i niezbędna jest regeneracja sprężarki klimatyzacji. Aby działała ona prawidłowo potrzebne jest złącze elektryczne, sprzęgło oraz łożysko w dobrym stanie technicznym.

Najczęstsze problemy ze sprężarką klimatyzacji

Jeśli łożysko lub sprzęgło zostaną wystrzelone to zwykle niezbędna jest wymiana sprężarki na nową. Inne problemy, jakie mają sprężarki to złe uszczelki. Istnieją oznaki, które wskazują na problemy ze sprężarką. Należą do nich najczęściej zanieczyszczenia w układzie klimatyzacji. Są również inne znaki ostrzegawcze, które mogą informować o problemach sprężarki. Są one wymienione poniżej:

  • silny zapach z klimatyzacji,
  • przerywane chłodzenie,
  • gorący nadmuch,
  • klimatyzacja nie jest wystarczająco zimna,
  • klimatyzacja nie włącza się wcale,
  • głośne odgłosy sprężarki klimatyzacji,
  • kliknięcie pochodzące z silnika,
  • sprzęgło sprężarki klimatyzacji nie porusza się,
  • brak zimnego powietrza pochodzącego z otworów wentylacyjnych,
  • awaria łożyska sprężarki klimatyzacji.

Najczęściej objawy rozpoczynają się od tego, że kierowca odczuwa, że w przestrzeni samochodowej jest za gorąco, a klimatyzacja nie osiąga wyznaczonej przez niego temperatury. Podczas sprawdzania jednostka wewnętrzna wentylatora wydaje się działać poprawnie.

Jeśli klimatyzacja brzmi o wiele głośniej niż zwykle lub też wydaje nieznajome dotąd odgłosy to może być symptomy awarii klimatyzacji. Może mieć ona źródło w uszkodzonych podzespołach elektrycznych lub nawet silnika wentylatora, który przemieścił się i trzeszczy. Należy wtedy jak najszybciej zareagować, zanim obciążenie to doprowadzi do poważnej awarii sprężarki.

Problemy ze sprężarką klimatyzacjiNie ignoruj symptomów awarii sprężarki klimatyzacji

Jeśli zaobserwowałeś któryś z powyższych znaków ostrzegawczych, umów się ze specjalistą, aby zdiagnozował, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie systemu klimatyzacji. Nie ignoruj tego problemu. Fachowiec sprawdzi system klimatyzacji, stwierdzi dlaczego nie działa prawidłowo i zaleci dalszą naprawę, regenerację lub też wymianę.

Kierowcy często kuszą się, aby odłożyć w czasie próbę regeneracji sprężarki klimatyzacji. Należy przy tym pamiętać, że niektóre z objawów mogą mieć inną przyczynę niż zepsuta sprężarka klimatyzacji. Wielu z nich ma nadzieję, że z biegiem czasu problem zniknie sam. Jest to niestety mało prawdopodobne. Jeśli będziesz odwlekał to zwiększa się ryzyko poważniejszych szkód oraz wyższym rachunkiem za regenerację sprężarki klimatyzacji.

Jeśli uważasz, że sprężarka Twojego samochodu jest uszkodzona to zadzwoń do nas i umów się na spotkanie w celu jej regeneracji. Nasz zespół zaoferuje przystępne ceny oraz dokona zleconych czynności szybko oraz sprawnie. Nasze regeneracje są wykonywane w jak najbardziej wydajny oraz profesjonalny sposób. Zaplanuj regenerację sprężarki razem z Reparts.

Komentarze są wyłączone.