Dlaczego warto wybierać oryginalne części samochodowe?
Dlaczego warto wybierać oryginalne części samochodowe?
23 sierpnia 2023
Jakie są najpopularniejsze usługi świadczone przez mechaników?
Jakie są najpopularniejsze usługi świadczone przez mechaników?
1 września 2023

Przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania turbosprężarki i jej odpowiedni zakup

Przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania turbosprężarki i jej odpowiedni zakup

Kupowanie turbosprężarki samochodowej może okazać się nie łatwym oraz dezorientującym zadaniem. W tym artykule naszym zadaniem jest sprawienie, aby czynność ta była jak najprostsza dla wszystkich kierowców. Niniejszy artykuł powstał z myślą o udzieleniu odpowiedzi na wszelkie pytania, jakie możesz mieć podczas poszukiwania odpowiedniej turbosprężarki. Omówimy również najczęstsze przyczyny uszkodzenia turbosprężarki.

Sprawdź również: Mechanik Automatyki Przemysłowej

Przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania turbosprężarki

Odpowiednie działanie turbosprężarki jest możliwe jedynie wtedy, gdy wszystkie elementy silnika, układu wydechowego oraz paliwowego są w pełni sprawne. W przeciwnym razie omawiane urządzenie może się przedwcześnie zepsuć. Średni okres eksploatacji turbosprężarek jest przewidziany na 150 000 kilometrów dla benzyny oraz 250 000 dla jednostek napędowych diesla.

Awarie zwykle powstają z powodu obcych przedmiotów, które dostają się do przewodu dolotowego lub też wydechowego. Mogą to być na przykład: szczątki świec zapłonowych, tłoków silnika, filtrów powietrza, oderwane fragmenty uszczelek, śrub, nakrętek czy też innych elementów. Wynika to często z niedbałości podczas naprawy.

Ponadto brak oleju w układzie może okazać się niebezpieczny dla elementów turbosprężarki. Zwykle jest to spowodowane brakiem terminowego napełniania, rozszczelnieniem lub też zapchaniem węża doprowadzającego olej. Inne przyczyny to długotrwałe nieużywanie pojazdu lub nieprawidłowego uruchamianie silnika w niskich temperaturach. Co istotne, korzystanie z zabrudzonego lub złej jakości oleju zwiększa zużycie ścierne elementów turbosprężarki, zatykając w ten sposób jej kanały.

Z kolei zabrudzony filtr powietrza, używanie paliwa o niskiej jakości, zbyt luźne połączenie przewodów łączących czy też montaż niezgodnych elementów są najczęstszą przyczyną przegrzania turbosprężarki.

Zakup turbosprężarki

Regeneracja turbosprężarki jest możliwa, a całkowita wymiana turbosprężarki jest konieczna w przypadku poważnego uszkodzenia.

Początkowo warto zastanowić się czy Twój samochód był fabrycznie wyposażony w turbosprężarkę. W wielu sklepach sprzedawane są jedynie turbosprężarki zapasowe zamienne. Jeśli chcesz dodać takie urządzenie do Twojego pojazdu to przebadaj, w jaki sposób zmieści się ono. Jeśli już zorientowałeś się i masz gotowy numer części to oczywiście możesz wyszukać po tym numerze. Jeśli jednak nie możesz odnaleźć odpowiedniego numeru części zadzwoń do fachowców.

Przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania turbosprężarki i jej odpowiedni zakupProstszą sprawą jest zakup turbosprężarki, która fabrycznie została zamontowana w aucie. Wiele sklepów ma szeroką gamę taki urządzeń o wysokiej wydajności. Wystarczy jedynie znajomość roku produkcji auta, marki oraz modelu.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz znaleźć turbosprężarki po roku produkcji, marce oraz modelu auta to najlepszym sposobem na odnalezienie odpowiedniego urządzenia jest wyszukanie według numeru części producenta oryginalnego sprzętu (OEM). Numer takiej części można najczęściej odnaleźć bezpośrednio na samej części, zwykle na etykiecie metalowej. Innym sposobem jest odnalezienie części po numerze VIN samochodu.

Przy zakupie turbosprężarki nie zapomnij o odnalezieniu zestawu instalacyjnego do swojego pojazdu. Zestawy te powinny zawierać wszystkie niezbędne uszczelki.

Komentarze są wyłączone.