Czy zakup regenerowanej części jest opłacalny?
Czy zakup regenerowanej części jest opłacalny?
28 sierpnia 2018
Co sądzisz o regenerowanych częściach?
Co sądzisz o regenerowanych częściach?
4 września 2018
Pokaż wszystkie

Regeneracja części a ekologia

Regeneracja części a ekologia

Regeneracja części a ekologia

Rozwiązania, które uwzględniają ochronę środowiska naturalnego powinny być stosowane w każdej branży. To nie ulega wątpliwości, ale jest pewien problem, a mianowicie kwestie dotyczące wdrażania ekologicznych pomysłów bywają niejednoznaczne. Jeśli chodzi o motoryzację dobrym przykładem są pojazdy napędzane prądem – co prawda nie wytwarzają spalin, lecz żeby uzyskać energię elektryczną konieczne jest spalanie węgla, co wiąże się z emisją szkodliwych substancji. Okazuje się jednak, iż istnieje obszar, który bezdyskusyjnie należy uznać za proekologiczny. Mowa o regeneracji części samochodowych.

Regeneracja części a ekologia

Podzespół z drugim życiem

Po co kupować całkiem nowy, drogi podzespół, skoro bez żadnych przeszkód można nabyć sprzęgło czy koło dwumasowe, które zyskało drugie życie i swoją jakością nie odbiega od dopiero co wyprodukowanej części. Proces regeneracji zakłada dokładne oczyszczenie i skontrolowanie wszystkich elementów danego podzespołu, oraz wymianę tych, które już się zużyły. Następnie przeprowadzane są testy pozwalające na ustalenie czy część odzyskała pożądane parametry, osiągi, żywotność.  Jak łatwo się domyślić, w procesie tym używa się znacznie mniej materiałów i energii, niż podczas produkcji nowego podzespołu. Oczywiście powtórne wykorzystanie części, oznacza iż nie trafi ona do śmieci. Mamy więc kolejny plus, polegającą na nie dopuszczeniu do zwiększania się ilości odpadów przemysłowych.

Natomiast do kupowania regenerowanych części nie trzeba podchodzić na zasadzie: skoro jeżdżę samochodem, a nie rowerem, to przynajmniej w ten sposób przyczynię się do zmniejszenia negatywnego wpływu mojego pojazdu na środowisko… Aspekt proekologiczny należy traktować jako jedną z zalet odnowionych podzespołów. Stawiając na regenerację wybiera się oszczędność pieniędzy, ale także zasobów naturalnych i nakładów energetycznych.

Źródło pochodzenia części

Wszystko brzmi tak idealnie, że od razu nasuwa się pytanie, gdzie kryje się haczyk? Rzecz w tym, że przed nabyciem regenerowanej części, trzeba porządnie sprawdzić źródło jej pochodzenia. Żeby faktycznie dorównywała tym, które niedawno opuściły fabrykę, powinni się nią zajmować prawdziwi fachowcy, posiadający odpowiednią wiedzę, doświadczenie i dostęp do specjalistycznych narzędzi. Najlepiej postawić na znanego producenta lub firmę, która dysponuje własnym, dobrze wyposażonym warsztatem. Jednak najpierw warto poszukać opinii na jej temat oraz poznać warunki sprzedaży i gwarancji.

Komentarze są wyłączone.