Co sądzisz o regenerowanych częściach?
Co sądzisz o regenerowanych częściach?
4 września 2018
Co zrobić, gdy dojdzie do zapchania filtra DPF/FAP?
Co zrobić, gdy dojdzie do zapchania filtra DPF/FAP?
12 września 2018

Regeneracja części kiedyś i dzisiaj

Regeneracja części kiedyś i dzisiaj

Regeneracja części kiedyś i dzisiaj

Od pewnego czasu można zaobserwować wzrost zainteresowania podzespołami samochodowymi po regeneracji – pytają o nie właściciele aut, proponuje je coraz więcej firm, dyskutuje się na ich temat. Natomiast biorąc pod uwagę korzyści wynikające z nabycia regenerowanych części, zdecydowanie powinny cieszyć się znacznie większą popularnością. Można by więc podejrzewać, że proces polegający na przywróceniu im własności użytkowych stosowany jest od niedawna. Nic bardziej mylnego, bo z możliwości regenerowania podzespołów korzystano już wtedy, kiedy samochody były jeszcze rzadkością. Obecnie rynek części zamiennych jest naprawdę szeroki, ale w przeszłości brakowało dostępu do nich i żeby naprawić pojazd, trzeba było zregenerować uszkodzony podzespół. Kto się tym zajmował? Przede wszystkim mechanicy oraz małe fabryki. Teraz darowanie drugiego życia zużytym częściom jest również specjalnością renomowanych producentów. Wciąż jednak można znaleźć oferty firm, które nie działają na masową skalę, lecz regenerują podzespoły w ramach własnego, niedużego i odpowiednio wyposażonego warsztatu. Często prowadzą je prawdziwi pasjonaci tego procesu.

Regeneracja części kiedyś i dzisiaj

Czym jest regeneracja?

Powyżej zostało wspomniane, że odnowione części nie są doceniane aż tak, jak powinny. Inaczej wyglądała sytuacja w powojennej Europie, ale wtedy po prostu nie można było dostać nowych podzespołów. Z czasem uległo to zmianie, natomiast sporo osób zaczęło kojarzyć regenerowane turbiny, sprzęgła, wtryskiwacze itd. z częściami, które chwilowo jeszcze będą działać, gdyż zreperowano w nich to, co się dało. Oczywiście regeneracja jest czymś więcej niż naprawa. Polega na wymianie wszystkich elementów, które już się zużyły i doprowadzeniu danego podzespołu do stanu porównywalnego ze świeżo wyprodukowanym. Niestety negatywne opinie krążące na temat jakości tego rodzaju części spowodowały, że wciąż są zbyt rzadko wybierane. Skąd się wzięły? Prawdopodobnie z braku rzetelnych informacji o samej regeneracji. Poza tym jeśli ktoś kupił kiedykolwiek odnowiony podzespół z niepewnego źródła i okazało się, że jego żywotność pozostawia wiele do życzenia, bez wątpienia zniechęcił się na dobre do nabywania części po regeneracji. To bardzo ważne, aby sprawdzić doświadczenie, dostęp do profesjonalnych narzędzi oraz opinię o firmie, w której dokonuje się zakupu takich podzespołów.

O ile kiedyś korzystano z regenerowanych części głównie dlatego, że nie można było dostać nowych, teraz warto postawić na nie z innych powodów. Kosztują znacznie mniej od oryginalnych produktów, a ponadto są przyjazne dla środowiska naturalnego. Oby wzrost zainteresowania tymi częściami przerodził się w trend podbijający branżę motoryzacyjną.

Komentarze są wyłączone.