Skrzynia biegów jest elementem, który sprawia, że auto zostaje wprawione w ruch. Z biegiem czasu może się okazać, że przekładnia będzie potrzebowała naprawy na skutek zużycia. Proces naprawy nazywany jest regeneracją, która pomoże ustrzec przed całościową wymianą tej części. To mechanik decyduje o tym, kiedy możliwa jest do wykonania regeneracja.
Regeneracja skrzyni biegów nie jest możliwa do przeprowadzenia w domu, jeżeli ktoś nie posiada odpowiedniego sprzętu. Potrzebna będzie również fachowa wiedza, która pomoże ocenić, na jakim stopniu zniszczenia znajduje się przekładnia biegów. W pierwszej kolejności mechanik wyjmuje skrzynie biegów, aby móc ocenić, które rozwiązanie będzie lepsze – regeneracja polegająca na wymianie uszkodzonych części, czy też montaż nowej skrzyni biegów. Jeżeli zużytych jest zbyt dużo części (np. łożysk, kół zębatych, głowic), mechanik zdecyduje o tym, że potrzebna będzie całościowa wymiana skrzyni biegów, co też pociągnie za sobą większe koszta. Należy więc ocenić, czy takie działania będą opłacalne pod względem finansowym. Może się bowiem okazać, że nowa skrzynia biegów przewyższa samą równowartość samochodu.
Na regenerację skrzyń biegów mogą zdecydować się kierowcy, którzy zauważyli nieprawidłowości już na początkowym etapie usterki. To znaczy, mogli oni usłyszeć stuki podczas jazdy lub też odczuć szarpnięcia. Wydawać się one mogą chwilowe (po kilku sekundach samochód jechał normalnie i nic nie można było usłyszeć), ale już na tym etapie warto odwiedzić mechanika, który będzie w stanie ocenić to, co się dzieje. Niezależnie od tego, czy tyczy się to manualnej skrzyni biegów, czy też automatycznej. Im wcześniej zostanie zgłoszona usterka, tym mniejsze koszta pociągnie za sobą naprawa skrzyni biegów.
Automatyczna i manualna skrzynia biegów (niezależnie od tego, z jakim dokładnie autem ma się do czynienia) jest tak starannie zaprojektowanym elementem, że zużywa się dopiero po przejechaniu ok. 500 tys. kilometrów. Niestety, ale do awarii skrzyni biegów może dojść znacznie wcześniej. Wpłynąć może na to np. wada fabryczna, która nie jest wykrywalna niekiedy podczas przeglądu technicznego. Manualna i automatyczna skrzynia biegów może również ulec uszkodzeniu przez nieprawidłowe użytkowanie pojazdu (np. jazda przy uszkodzonym sprzęgle, zbyt ostra jazda). Może się okazać, że skrzynia biegów jest miejscem, gdzie doszło do:
Zepsuta skrzynia biegów zostanie poddana wnikliwej ocenie (po jej wyjęciu za pomocą specjalnego sprzętu), dzięki czemu mechanik będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie, co należy dalej zrobić – regenerować, wymienić, czy oddać auto na złomowisko.
Koszty związane z regeneracją uzależnione są od tego, co tak naprawdę się stało, jakie części zamienne należy zastosować. Regeneracja skrzyni biegów manualnej jest nieco tańsza od naprawy automatu.
Przykładem może zostać uszkodzony synchronizator. Za taki element do skrzyni biegów można zapłacić od 300 do nawet 1000 złotych. Wszystko uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie modelem skrzyni ma się do czynienia. Przy czym nie można zapomnieć o tym, że do tego trzeba również doliczyć koszty robocizny. Za wymianę oleju zapłacić można mniej. Sam środek smarny to koszt rzędu ok. 100 złotych. Przy czym może się okazać, że regeneracja skrzyni biegów musi objąć synchronizator, wymianę oleju, jak również łożysk (ich cena wahać się może od 400 do 800 złotych), więc wszystko będzie się to sumować. Regeneracja skrzyni biegów to koszt, który równać się może nawet 4000 złotych.
Widząc takie koszta nie zabraknie osób, które będą chciały wiedzieć, czy regeneracja skrzyń biegów jest opłacalna. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie usterką ma się do czynienia. Jeżeli jest to tylko uszkodzenie kół zębatych, to koszt wymiany będzie niewielki, jeżeli porówna się do zakupu manualnej skrzyni biegów.
Nowa skrzynia manualna kosztuje od 1000 złotych w górę. Można ewentualnie pokusić się o zakup używanej, manualnej skrzyni, ale będzie to zakup na własne ryzyko. Żaden kierowca nie otrzyma bowiem gwarancji na taki element. Jeżeli usterka skrzyni biegów jest bardziej złożona, może się okazać, że regeneracja nie będzie sensowna ze względu na aspekt ekonomiczny.
Regeneracja skrzyni automatycznej może mieć większy sens, jeżeli chodzi o koszta. Automatyczne skrzynie biegów to na ogół ok. 30% wartości samego auta. Za regenerację (jak widać powyżej) zapłaci się mniej.
O swoje samochody należy dbać, regularnie robiąc przeglądy. Do mechanika należy udać się szybciej, jeżeli tylko czuć, że dzieje się coś niepokojącego. Im szybciej zostanie wykonana regeneracja, tym mniejszych kosztów można się spodziewać.