Jakie mogą być objawy i przyczyny zużycia sprzęgła
Jakie mogą być objawy i przyczyny zużycia sprzęgła
19 października 2017
Zużyte lub zepsute koło dwumasowe – co zrobić?
Zużyte lub zepsute koło dwumasowe – co zrobić?
19 października 2017

Regeneracja turbiny – czy to dobry pomysł?

Regeneracja turbiny - czy to dobry pomysł

Diagnoza kondycji tubiny

Turbina samochodowa jest bardzo istotną częścią turbosprężarki – urządzenia, które wpływa na zwiększenie mocy silnika. Jeśli spadają jego osiągi, a jednocześnie spod maski pojazdu dochodzą dziwne dźwięki oraz z rury wydechowej wydobywa się biały dym, prawdopodobnie doszło do zużycia turbosprężarki. Następuje to zwykle po przejechaniu około 100 000 km, ale bywa, że do awarii dochodzi znacznie wcześniej. W takiej sytuacji można kupić nową turbinę albo zdecydować się na regenerację dotychczasowej.

Regeneracja turbiny czy to dobry pomysł?

Nowa czy regenerowana – jaką turbinę wybrać?

Zanim właściciel auta podejmie decyzję, która opcja jest bardziej korzystna, powinien poznać ich wady i zalety. Bez wątpienia zakup nowej oraz oryginalnej części daje pewność, że turbosprężarka będzie działać w niezawodny sposób. Jednak profesjonalnie wykonana regeneracja turbiny również pozwala na ponowne osiągnięcie pełnej sprawności całego urządzenia. Musi być tylko spełniony pewien warunek – przywróceniem wyjściowych własności turbiny powinni zająć się fachowcy. Wymaga to odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, precyzji, a także dostępu do niezbędnych urządzeń, narzędzi i wysokiej jakości materiałów. Jednak warto poszukać serwisu, który może to zaoferować, bo wymiana zużytych elementów turbiny jest znacznie bardziej opłacalna finansowo, niż nabycie nowej.
Dobrym rozwiązaniem jest również zakup zregenerowanego podzespołu. Trzeba oczywiście znaleźć firmę, która cieszy się dobra opinią wśród dotychczasowych klientów i udziela przynajmniej kilkumiesięcznej gwarancji na zakupione części. Jest to szczególnie dobry pomysł wówczas, gdy dotychczas używana turbina nie nadaje się już do regeneracji. Tak bywa chociażby w przypadku, gdy uszkodzona zostaje jej obudowa.

Profesjonalny serwis

Żeby ocenić stopień zużycia poszczególnych elementów turbiny, trzeba ją rozłożyć i poddać gruntownej kontroli. Podczas oczyszczania oraz wymiany wybranych komponentów, również konieczne jest zachowanie pewnych procedur, a także skorzystanie m.in. z myjki, piaskarki i wyważarki. W końcu zregenerowana turbina powinna przejść przez test potwierdzający, że jest w pełni gotowa do użycia. Wszystko to wymaga zaangażowania ze strony specjalistów, którzy doskonale wiedzą na czym polega przywracanie sprawności podzespołom samochodu. Jeżeli właściciel pojazdu znajdzie warsztat, który zatrudnia takie osoby, spokojnie może powierzyć mu swoją turbinę lub kupić tam zregenerowaną już wcześniej część.

Dodaj komentarz