Zakup części samochodowych online - dlaczego warto?
Zakup części samochodowych online – dlaczego warto?
26 stycznia 2023
SOS akumulatora samochodowego
SOS akumulatora samochodowego. Jakie objawy wskazują, że to już najlepszy czas na zakup nowego?
7 lutego 2023

Rzeczy o OC, o których mogłeś nie wiedzieć

Ubezpieczenia komunikacyjne

Rzeczy o OC, o których mogłeś nie wiedzieć

Kwestie związane z OC mogą wydawać nam się banalne. W końcu wystarczy kupić polisę i… już? Otóż nie do końca. Dziś chcielibyśmy przedstawić kilka istotnych rzeczy, dotyczących tego ubezpieczenia.

Jak tanio kupić OC?

Zacznijmy od bardzo ważnej kwestii, ponieważ tej finansowej. Owszem, OC każdemu kierowcy gwarantuje to samo, niezależnie od tego, u jakiego ubezpieczyciela je kupimy. Nie oznacza to jednak, że jego cena będzie zawsze tak sama. Właściciele pojazdów popełniają poważny błąd, kupując OC w pierwszym miejscu, na które się natkną.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie różnych ofert. Ponieważ zakres ochrony będzie wszędzie identyczny, nas powinna interesować jedynie cena. Najlepiej sprawdź ranking OC na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/. Dzięki niemu z łatwością zauważymy, gdzie otrzymamy najlepszą propozycję.

Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy można ubezpieczyć czyjś pojazd. Czy jesteśmy w stanie otrzymać stosowne upoważnienie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w kodeksie cywilnym. Z niego dowiadujemy się, że owszem, istnieje taka możliwość, o ile w ubezpieczeniu nie ma zapisu, który by tę sposobność blokował.

Musimy jednak pamiętać, że jeśli weźmiemy na siebie ubezpieczenie czyjegoś pojazdu, wówczas to na nas będzie spoczywał obowiązek płacenia składek. Warto się więc nad takim rozwiązaniem dobrze zastanowić.

Więcej na ten temat przeczytamy tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/upowaznienie-do-ubezpieczenia-samochodu-kiedy-jest-potrzebne/534.html.

Od tych rzeczy zależy cena OC

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, skąd właściwie bierze się cena polisy. Dlaczego nasz znajomy z innej miejscowości płaci od nas mniej, a inny więcej. Przecież zakres OC jest taki sam dla wszystkich. Jest to prawda, natomiast istnieje kilka istotnych czynników, które rzutują na to, jaką kwotę zaproponuje nam dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Co takiego ma więc na to wpływ? Przede wszystkim:

  • Miejsce zamieszkania – w większych miastach najczęściej dochodzi do wypadków, dlatego kierowcy, którzy żyją w miejscach o wysokim zaludnieniu płacą więcej za polisę;
  • Statystyki w regionie – jeśli dany obszar uchodzi za niebezpieczny z uwagi na częste kolizje i stłuczki, to ubezpieczyciel bierze to pod uwagę podczas wyceny ubezpieczenia;
  • Staż kierowcy – młodzi i niedoświadczeni kierowcy statystycznie popełniają najwięcej błędów na drodze, które prowadzą do stłuczek. Dlatego też płacą więcej za ubezpieczenie;
  • Stan cywilny kierowcy – badania pokazują, że osoby będące w małżeństwie i posiadające dzieci jeżdżą bezpieczniej. Z tego powodu mogą liczyć na tańszą polisę.
  • Marka pojazdu – niektóre marki samochodów uważane są za bezpieczniejsze i mniej awaryjne od pozostałych;
  • Pojemność silnika – im większa, tym więcej przyjdzie nam zapłacić;

Jak widać czynników jest sporo. W dodatku każdy ubezpieczyciel może kłaść nacisk na różne kwestie, stąd różnica w cenie za OC nawet u mieszkańców tej samej miejscowości w podobnym wieku.

Komentarze są wyłączone.