Ubezpieczenia komunikacyjne
Rzeczy o OC, o których mogłeś nie wiedzieć
4 marca 2024
Laweta - pomoc drogowa na autostradzie
Laweta – pomoc drogowa na autostradzie
4 marca 2024
Pokaż wszystkie

SOS akumulatora samochodowego. Jakie objawy wskazują, że to już najlepszy czas na zakup nowego?

SOS akumulatora samochodowego

SOS akumulatora samochodowego. Jakie objawy wskazują, że to już najlepszy czas na zakup nowego?

Słaby akumulator samochodowy sprawia, że nasze auto przestaje być niezawodne. Jeśli zaczyna szwankować bateria, to praktycznie w każdym momencie może się okazać, że nasz pojazd po prostu nie odpali. Z tego też powodu już pierwsze oznaki problemów z akumulatorem powinny wzbudzić naszą czujność. Co wskazuje, że już najwyższy czas na wymianę? Ile w ogóle wynosi żywotność akumulatora? I jak wygląda zakup nowego? Już wyjaśniamy!

Akumulatory samochodowe i ich żywotność

Prawidłowo użytkowane akumulatory samochodowe mogą z powodzeniem służyć przez minimum 3-5 lat. Bardzo często zdarza się jednak, że wymiana akumulatora na nowy jest konieczna zaledwie już po 2-3 latach. Wpływa na to przede wszystkim jego nieprawidłowa eksploatacja oraz ekstremalne temperatury. Za uszkodzenie akumulatora może odpowiadać również awaria urządzeń elektrycznych w samochodzie, powodująca zwarcia lub nieprawidłowa praca alternatora – podzespołu odpowiedzialnego za ładowanie akumulatora w czasie pracy silnika samochodowego.

Przy czym wbrew pozorom to nie zima stanowi największy problem dla żywotności akumulatorów, robią to bowiem bardzo wysokie temperatury. Nie raz za zimowe awarie akumulatora odpowiada jego uszkodzenie w czasie lata. Z tego też powodu w czasie upałów należy sprawdzać kondycję baterii poprzez kontrolę poziomu jej naładowania oraz mierzenie napięcia na klemach za pomocą multimetra (powinno wynosić od 12,5V do 12,8 V).

Objawy słabego akumulatora

O tym, że z akumulatorem dzieje się coś niedobrego świadczy wiele objawów. I dla uważnego użytkownika samochodu wykrycie problemów w tym zakresie nie jest wcale trudne.

Oznaki problemów z akumulatorem:

  • świecąca się kontrolka akumulatora
  • przygasanie świateł
  • problemy z elektroniką samochodu
  • problemy z rozruchem samochodu (początkowo zwłaszcza przy pierwszym odpaleniu)
  • zaśniedziałe klemy
  • napęczniała obudowa akumulatora
  • nieprzyjemny zapach w kabinie

Sprawny akumulator powinien bez żadnego problemu uruchamiać samochód zarówno w czasie wysokich, jak i niskich temperatur. Jedynie starsze samochody z silnikiem diesla mogą stanowić tutaj wyzwanie i przy bardzo niskich temperaturach nawet sprawny akumulator może mieć problemy z rozruchem, jeśli paliwo uległo dużemu zgęstnieniu i zablokowało filtr paliwa. Wtedy próbując na siłę odpalić samochód, można bardzo szybko rozładować sprawny akumulator.

Zakup nowego akumulatora, co warto wiedzieć?

Już pierwsze oznaki słabego akumulatora wskazują, że należy rozejrzeć się za nową baterią. Tylko wtedy samochód będzie w pełni niezawodny. Jest to tym bardziej ważne, że aktualnie akumulator wykorzystujemy również do ładowania zewnętrznych urządzeń mobilnych – zwłaszcza smartfonów, dlatego szybciej się rozładowuje. Przy zakupie nowego akumulatora należy kierować się parametrami zalecanymi przez producenta – dotyczy to zarówno rozmiaru baterii, jak i jej pojemności wyrażonej w amperogodzinach (Ah) oraz natężenia prądu rozruchowego podawanego w amperach (A).

Komentarze są wyłączone.