Jak wynająć samochód? Poradnik dla wypożyczających samochód
Jak wynająć samochód? Poradnik dla wypożyczających samochód
20 sierpnia 2020
Jakie korzyści daje krótkoterminowy wynajem aut?
Jakie korzyści daje krótkoterminowy wynajem aut?
4 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Sprzedaż samochodów w Polsce – jak fałszowane są dokumenty oraz kręcone liczniki

Sprzedaż samochodów w Polsce - jak fałszowane są pojazdy oraz uszkadzane

Sprzedaż samochodów w Polsce - jak fałszowane są pojazdy oraz uszkadzane

Mimo, że sprzedaż używanych samochodów praktycznie się zatrzymała z powodu kwarantanny w Polsce, kierowcy w tych dniach częściej sprawdzają historię swoich pojazdów. Zakres kontroli wcześniej zakupionych samochodów w kraju wzrósł nawet o 45%.

Statystyki nie brzmią tak zaskakująco, gdy dowiadujesz się, ile niespodzianek może ukryć historia Twojego samochodu. Właściciele często dowiadują się o wielu naprawdę przydatnych i niestety czasami szokujących informacjach. Na przykład 36% samochodów sprawdzonych w Polsce zostało poddanych naprawom nadwozia. Średnie cofnięcie licznika przebiegu w kraju wynosi 44 tysiące kilometrów.

Nawiasem mówiąc, BMW jest absolutnym liderem w samochodach z cofniętym zegarem w przypadku bawarskich koncernów wykryto prawie 4 z 5 cofnięć licznika kilometrów.

Modele Audi najczęściej odwiedzały warsztaty blacharskie. Jednak to kierowcy Mercedes-Benz, BMW i Renault wydają najwięcej na te prace. Właściciele Mercedesów wydali około 29 tys. zł na poprawki. Z drugiej strony to właśnie samochody Audi są najbardziej poszukiwane przez odwiedzających nasz portal internetowy. Tymczasem używany Ford Focus jest najlepiej sprzedawanym modelem w kraju. Średnia cena za najlepsze marki to prawie 53 tysiące złotych. Najpopularniejsze marki samochodów w Polsce, które są wybierane przez Polaków najczęściej to między innymi Opel, Skoda i wspomniany wyżej Ford. Kierowcy zazwyczaj są wybredni, dlatego też chcą zakupić auto w możliwie jak najlepszym stanie. A to tylko jeden z powodów dla których tak często cofane są liczniki.

Po czym poznać cofnięty licznik?

Niestety by zredukować liczbę kilometrów na liczniku wystarczy poświęcić dosłownie chwilę. Służą do tego specjalne urządzenia, które kosztują zaledwie kilkaset złotych, jednak pozwalają sprzedawcom “zaoszczędzić” znacznie więcej. Jeśli mamy podejrzenia co do rzeczywistego przebiegu samochodu, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na stan pojazdu. Czerwona lampka w naszej głowie powinna się zaświecić, jeśli samochód wygląda na starszy bądź częściej używany niż wskazuje na to licznik. Powinniśmy zwrócić uwagę na nakładki na pedałach czy rękojeść drążka zmiany biegów. Stopień zużycia świadczy o liczbie przejechanych kilometrów. Istotne będzie także to, co znajdziemy pod maską. Sterownik pompy hamulcowej zapisuje liczbę hamować, sterownik poduszek powietrznych, a sterownik silnika – uzupełniania oleju. Są to jedynie czynniki, które mogą zwrócić naszą uwagę. Nie jesteśmy jednak ani detektywami ani mechanikami. Co więc możemy zrobić?

Sprzedaż samochodów w Polsce - jak fałszowane są pojazdy oraz uszkadzane
Sprzedaż samochodów w Polsce – jak fałszowane są pojazdy oraz uszkadzane

Cofanie licznika to proceder znany od początku lat 90. Nierzadko idzie w parze także z innymi oszustwami, nie zawsze więc jesteśmy w stanie to wykryć. Przydatny może okazać się raport VIN, który zawiera wszelkie informacje o pojeździe, w tym dane techniczne tj. marka, model, rok produkcji, a nawet i rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu oraz rejestr znanych incydentów. Możemy sprawdzić kiedy pojazd został sprowadzony z zagranicy (o ile tak było) oraz jaka była jego historia. Są to niezwykle przydatne, a czasem wręcz niezbędne informacje – niestety nie każdy sprzedawca będzie z nami szczery. Dane te są udostępniane poprzez rządowy serwis internetowy historiapojazdu.gov.pl.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których przebieg pojazdu nie jest znany. Często jest to spowodowane przez brak informacji na zagranicznej umowie kupna sprzedaży. Wówczas osoba sprowadzająca pojazd może zdecydować się na jego “odmłodzenie”. Wówczas najlepszą metodą na ustalenie przebiegu jest dogłębna diagnostyka komputerowa, której przeprowadzenie jest możliwe u fachowca, który posiada dobre oprogramowanie. Wystarczy wybrać się do dobrego elektronika samochodowego.

Ile oszukani kupujący przepłacają?

Szacuje się, że co najmniej jedna trzecia używanych samochodów jest sprzedawana z fałszywym przebiegiem. Średnia liczba oszustw związanych z licznikiem kilometrów wykrytych przez carVertical w Polsce wynosi aż 44 153 km. Innymi słowy, nieuczciwy sprzedawca sprzedaje samochód o przejechanej trasie 230 000 km, tak jakby miał niespełna 185 000 km. “Samochód wydaje się wtedy się znacznie mniej zużyty i nie przekracza tego psychologicznego limitu 200 000 km. Ponadto z powodu sfałszowanych odczytów licznika kilometrów niemożliwe jest ustalenie, czy niektóre szczególnie ważne prace konserwacyjne, takie jak wymiana głównego paska silnika, powinny zostały wykonane lub czy naprawy czekają nas w przyszłości”, podkreśla Arnas Vasiliauskas, szef ds. innowacji i produktów w carVertical.

Oczywiście każde oszustwo znacznie bardziej niż powinno uszczupla kieszeń kupującego. Według A. Vasiliauskasa na rynku, z powodu oszustwa licznika kilometrów, cena samochodu wzrasta o 15–20 procent. W Polsce średni koszt używanych samochodów najpopularniejszych producentów wynosi 52 894 zł, więc osoba przepłaca około 10 tys. zł przez oszustów.

Potrzebujesz fachowego doradztwa w wyborze części do Twojego samochodu? Sklep Motoryzacyjny ARGA to miejsce, gdzie eksperci pomogą Ci dobrać odpowiednią skrzynię biegów, belkę tylną, łożyska i oleje. Odwiedź naszą stronę www.sklep.arga.com.pl!

Komentarze są wyłączone.