Koło dwumasowe
Koło dwumasowe – co to jest i do czego służy?
11 września 2019
EGR
EGR – co to jest i do czego służy?
13 września 2019

Turbosprężarka – co to jest i do czego służy?

turbosprężarka

Turbosprężarki to jedne z ważniejszych części większości pojazdów. Firmy zajmujące się produkcją samochodów umieszczają je w autach, aby były one bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Ogromną zaletą turbosprężarki jest również to, że dzięki niej samochód ma większą moc i jest bardziej zrywny. Czym właściwie jest ten podzespół i do czego służy?

Turbosprężarka – co to jest?

Otóż warto przede wszystkim poznać budowę turbosprężarki. Składa się na nią turbina oraz sprężarka, które osadzone są na wspólnym drążku. Napędem turbiny są gazy wylotowe silnika rozpędzają ramiona wirnika, ten natomiast kieruje do sprężarki, która przekazuje sprężone już powietrze dalej – do silnika. Dzięki turbosprężarce do tłoków dostaje się więcej tlenu, który ulega spalaniu a to bezpośrednio dodaje mocy samochodowi. Pozwala to na jego szybszy start i osiąganie przed pojazd dużych prędkości w krótkim czasie. Jest to takie „turbo” doładowanie dla każdego auta, nieważne czy jest to peugeot czy porsche.

Do czego służą turbosprężarki?

Tylko osoba zupełnie zielona w temacie może stwierdzić, że turbosprężarki są niepotrzebne. Oczywiście, nie są one niezbędne do tego, aby auto ruszyło. Z drugiej jednak strony bardzo usprawniają jego działanie. Pozwalają ograniczyć spalanie paliwa oraz przedostawanie się do powietrza szkodliwych gazów, są zatem ekologiczne oraz ekonomiczne. I właśnie dlatego zaczęto umieszczać je również w samochodach osobowych. Kiedyś bowiem turbosprężarka była częścią, którą posiadały tylko auta wyścigowe. Wówczas najbardziej doceniane były jej właściwości dotyczące podnoszenia mocy pojazdu. Aktualnie część tę znajdziemy także w samochodach każdego typu, np. peugeot, citroen, land rover.

Jak dbać o turbinę?

Ponieważ turbosprężarka pracuje w bardzo nieprzychylnym środowisku warto należycie o nią dbać, aby nasze auto jak najpóźniej było skazane odwiedzić serwis samochodowy. Regeneracja tego podzespołu trochę kosztuje, a nie mamy pewności, że turbosprężarka w ogóle nada się do takiego zabiegu. Równie dobrze może okazać się, że potrzebna będzie nowa część. W jaki sposób zatem należy o nią dbać? Bardzo ważne jest dobieranie odpowiedniego oleju, zgodnego z tym co zalecił producent samochodu. Jeżeli mamy problem z wyborem – serwis samochodowy z pewnością poleci coś, co będzie odpowiednie dla naszej turbosprężarki. Kolejnym krokiem powinno być regularne jego wymienianie, ponieważ nawet najlepszy olej po jakimś czasie traci swoje właściwości. Warto pamiętać też o tym, że zadbany dpf to zadbana turbina. Filtr cząstek stałych, jeżeli jest zatkany, może bardzo negatywnie wpłynąć na sprawność turbosprężarki. Może ją nawet uszkodzić tak, że będzie konieczna jej natychmiastowa regeneracja i auto pójdzie na serwis. Dlatego regularne czyszczenie dpf jest bardzo istotne, jeżeli chcemy, aby turbosprężarka służyła nam jak najdłużej. Filtry klimatyzacji wymieniamy często ze względu na nasze zdrowie – podobnie powinno być z filtrem cząstek stałych. On bowiem ma wpływ na dobrą kondycję turbosprężarki.

Regeneracja turbin – Zielona Góra

W mieście Zielona Góra znajduje się jeden z najlepszych sklepów części po regeneracji. Reparts bierze na warsztat zużyte podzespoły i przeprowadza na nich profesjonalny serwis. Po zabiegach, w skład których wchodzi m.in. czyszczenie i naprawa, części, które oferuje sklep nie są ani trochę gorsze niż nowe. Są natomiast trochę tańsze, dlatego jest to zdecydowanie korzystniejsza oferta. Przeglądając zatem strony internetowe, które pojawią się po wpisaniu w wyszukiwarkę „turbosprężarka Zielona Góra” warto zwrócić uwagę na Reparts.pl, którego oferta jest bogata w dobre, cenowo i jakościowo, części samochodowe po regeneracji.

Turbosprężarka jest bardzo ważnym elementem samochodu. Kiedy coś się z nią dzieje warto od razu odwiedzić serwis samochodowy, aby uniknąć nieprzyjemności. Bez turbosprężarki bowiem nasze auto nie działa tak sprawnie. Jej regeneracja jest tańsza niż wymiana, z drugiej jednak strony nie zawsze mamy możliwość po prostu naprawić tę część. Na szczęście Zielona Góra to miasto, w którym funkcjonuje warsztat, którego konikiem jest regeneracja zużytych części. Na jeszcze większe szczęście oferuje on sprzedaż tych naprawionych podezespołów w rozsądnych cenach. Wystarczy jeszcze tylko zorientować się czy Zielona Góra posiada również odpowiedni serwis samochodowy i można z powodzeniem wymienić turbinę nie ponosząc przy tym druzgocących kosztów. Z pewnością warto skusić się na usługi oferowane przez Reparts.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego z regenerowanymi turbosprężarkami: https://reparts.pl/sklep/kategoria/turbosprezarki/

 

Komentarze są wyłączone.