Jak marka samochodu wpływa na cenę części?
Jak marka samochodu wpływa na cenę części?
26 kwietnia 2021
Wybierasz firmę ubezpieczeniową? Zwróć uwagę na te rzeczy
Wybierasz firmę ubezpieczeniową? Zwróć uwagę na te rzeczy
8 czerwca 2021

Warsztat samochodowy – 3 typy urządzeń, które powinny się znaleźć w jego wyposażeniu

Warsztat samochodowy – 3 typy urządzeń, które powinny się znaleźć w jego wyposażeniu

Warsztat samochodowy – 3 typy urządzeń, które powinny się znaleźć w jego wyposażeniu

Wszystkie pojazdy mają tę nieprzyjemną cechę, iż od czasu do czasu ulegają awarii. Aby jak najszybciej przywrócić je do funkcjonowania, konieczne jest oddanie ich do warsztatu. Jednak nie może to być pierwszy lepszy warsztat, gdyż ryzykujemy wtedy unieruchomienie samochodu na czas dłuższy, niż jest to niezbędne do naprawy. Może bowiem zabraknąć w nim niezbędnych części, a czas na ich sprowadzenie może być długi. Warto zatem upewnić się, iż miejsce, do którego oddajemy pojazd, cieszy się dobrą opinią klientów i jest solidnie wyposażone we wszystkie niezbędne części. Możemy również wyposażyć w nie swój przydomowy warsztat, zwłaszcza w normalia, które przydają się znacznie częściej, niż mogłoby się to wydawać. Jakie przedmioty powinien mieć na wyposażeniu dobry warsztat?

  1. Normalia
  2. Kompresory
  3. Diagnostyka komputerowa

Normalia

Normalia – nazwa ta mało co mówi wielu osobom, a przecież tak właśnie nazywa się rzeczy, bez których nie obejdzie się nawet mały, przydomowy warsztat. To te drobiazgi, bez których nie uda się dokonać większości napraw i które przydają się zaskakująco często, dlatego warto się w nie zaopatrzyć. Dla przykładu chyba każdemu zdarzyło się wymienić bezpiecznik, co jest czynnością stosunkowo prostą, nawet w przypadku bezpieczników samochodowych. Przeglądając oferty na portalu aukcyjnym można znaleźć bezpieczniki do niemal każdego typu auta i kupić je, przeznaczone dla naszego modelu samochodu, na wszelki wypadek. Normalia to także kołki, nakrętki, podkładki i wszystkie inne małe części, które umożliwiają zapewnienie prawidłowego działania pojazdu a także funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Trzeba pamiętać, że choć z reguły normalia są znormalizowane, zarówno jeśli chodzi o kształt, jak i materiał wykonania, to ze względu na ich dużą różnorodność warto zadbać o to, by w naszym warsztacie znajdowały się tylko niezbędne części. Warto również unikać podróbek – nie są to na tyle drogie elementy, by dla niewielkiej stosunkowo oszczędności ryzykować zdrowie i życie.

Warsztat samochodowy – 3 typy urządzeń, które powinny się znaleźć w jego wyposażeniu
Warsztat samochodowy – 3 typy urządzeń, które powinny się znaleźć w jego wyposażeniu

Kompresory

Kompresor do warsztatu to urządzenie, którego zadaniem jest dostarczenie sprężonego powietrza. Ma ono zastosowanie w wielu dziedzinach, na przykład w warsztatach samochodowych może służyć do pompowania opon, malowania karoserii czy oczyszczaniu powierzchni z zanieczyszczeń. Również w gospodarstwie domowym można znaleźć wiele zastosowań dla kompresorów, warto więc posiadać niewielkie urządzenie tego typu na podorędziu. Kompresor najczęściej wykorzystuje do sprężania powietrze, ze względu na fakt, iż jest ono powszechnie dostępne, są jednak takie sprężarki, które wymagają użycia innych typów gazu. Można wyróżnić dwa rodzaje kompresorów – wyporowe, które wykorzystują do sprężania powietrza działanie tłoka, oraz przepływowe, w którym głównym elementem jest rotujący wirnik. Większość kompresorów wykorzystuje do prawidłowej pracy tłoka olej – dzięki temu urządzenie działa efektywnie przez długi czas, jednak drobiny oleju mogą się przedostawać do sprężonego gazu. Kompresor do warsztatu bezolejowy gwarantuje, iż powietrze wypływać będzie w stanie czystym, jest on jednak znacznie bardziej podatny na awarie.

Komputer diagnostyczny

Diagnostyka komputerowa umożliwia poznanie stanu pojazdu dzięki podłączeniu go do specjalnego komputera diagnostycznego lub poprzez zastosowanie odpowiednich mierników i czujników. Pozwala to na zauważenie, w których miejscach wskazania odbiegają od normy i podjęcie dzięki temu działań, mających na celu przywrócenie pojazdu do stanu pełnej funkcjonalności. Zaletą diagnostyki komputerowej jest fakt, iż do poznania stanu pojazdu nie trzeba ingerować w jego wnętrze i naruszanie jakichkolwiek części, a także wykonywanie zbędnego demontażu w poszukiwaniu usterki. Na ekranie komputera otrzymamy bezbłędne wskazówki, które miejsce wymaga naprawy. Metoda ta jest coraz częściej stosowana, ze względu na rosnący stopień skomplikowania współczesnych samochodów.

Komentarze są wyłączone.