Laptopy poleasingowe do diagnostyki samochodowej
Laptop do diagnostyki samochodowej — który wybrać?
13 czerwca 2023
Jakie wybrać opony do samochodu?
Jakie wybrać opony do samochodu? Jak dobrać oponę do felg?
1 lipca 2023
Pokaż wszystkie

Wszystko, co musisz wiedzieć o sprawdzeniu auta przed zakupem

Wszystko, co musisz wiedzieć o sprawdzeniu auta przed zakupem

Wszystko, co musisz wiedzieć o sprawdzeniu auta przed zakupem

Zakup auta wiąże się z dużymi emocjami. W wyobraźni już widzisz siebie za kółkiem wymarzonego pojazdu. Jednak używane auto może stać się skarbonką bez dna. Co zrobić, żeby tak nie było? Jeśli zdecydowałeś się na używany samochód to koniecznie musisz sprawdzić kilka rzeczy. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.

O czym trzeba pamiętać przy zakupie używanego samochodu?

Kupno samochodu zazwyczaj rozpoczyna się od oględzin auta. Jednak wygląd wizualny to nie wszystko. Przy zakupie pojazdu warto sprawdzić historię samochodu, co pozwoli uniknąć zakupu auta powypadkowego. Potrzebny do tego będzie numer VIN oraz dane z dowodu rejestracyjnego. Koniecznie też sprawdź ważność ubezpieczenia OC. Jazda bez ważnej polisy może rodzić przykre konsekwencje. Oczywiście można kupić auto, które nie posiada ubezpieczenia, ale wtedy trzeba od razu wykupić polisę. W przeciwnym razie możesz narazić się na wysokie kary z UFG za każdy dzień spóźnienia. Co jeszcze sprawdzić kupując wymarzony samochód? Przydatne będzie podłączenie takiego samochodu do komputera diagnostycznego, co pozwoli wyłapać ewentualne usterki danego auta. Koniecznie wybierz się też na jazdę próbną podczas której sprawdzisz jak dane auto zachowuje się na drodze. Niektóre usterki może wyłapać jedynie osoba mająca wieloletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej. Czy warto skorzystać z usług profesjonalisty?

Komu zlecić profesjonalne sprawdzenie samochodu?

Jeśli chcesz kupić samochód to możesz zamówić szczegółowy raport dotyczący stanu faktycznego danego pojazdu. Jest to szczególnie ważne przy zakupie pojazdu ze Stanów Zjednoczonych, skąd sprowadzanych jest wiele powypadkowych samochodów. Taki raport może uchronić Cię przed wpakowaniem się w niepotrzebne koszty. Na życzenie klienta taki fachowiec może przeprowadzić rozszerzoną kontrolę pojazdu. Taki profesjonalista sprawdzi nie tylko dane techniczne czy komorę silnika, ale również stan techniczny, a nawet stan prawny co z pewnością będzie dużą pomocą przy podjęciu decyzji o zakupie auta. Takie sprawdzenie samochodu nie jest dużym wydatkiem, a da odpowiedź na najczęściej zadawane pytania dotyczące stanu pojazdu. Takie profesjonalne podejście pozwoli wyeliminować z kręgu zainteresowań pojazdy, których zakup rodził by później duże koszty napraw.

Dlaczego warto zapłacić za sprawdzenie auta przed zakupem?

Teoretycznie niektóre dane dotyczące pojazdu można sprawdzić samodzielnie. Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia stronę gdzie przy użyciu numeru VIN można uzyskać podstawowe dane o pojeździe. Jednak dotyczy to wyłącznie pojazdów zarejestrowanych w kraju, a zakres danych nie jest zbyt bogaty. Dlatego lepiej wydać pieniądze na profesjonalne sprawdzenie samochodu, by później uniknąć przykrych niespodzianek po zakupie auta.

1 Komentarz

  1. […]  Jeśli natomiast pojazd jest nowy i jeszcze nie zarejestrowany, potrzebny może okazać się dokument umowy jego sprzedaży. Przed zakupem nowego pojazdu i jego rejestracją warto sprawdzić auto przed zakupem. […]