Dlaczego stosuje się dwumasowe koła zamachowe
Dlaczego stosuje się dwumasowe koła zamachowe?
19 listopada 2017
Regeneracja wtryskiwaczy krok po kroku
Regeneracja wtryskiwaczy krok po kroku
12 lipca 2018
Pokaż wszystkie

Wtryskiwacze paliwa – co to takiego?

Wtryskiwacze paliwa – co to takiego?

Wtryskiwacze paliwa – co to takiego?

Dostarczanie odpowiednich dawek paliwa do silnika – to właśnie główne zadanie wtryskiwaczy. Korzystanie z tych precyzyjnych zaworów wpływa na zmniejszenie spalania oraz na zwiększenie mocy.

Jak to działa?

Ważną rolę pełnią tutaj następujące elementy wtryskiwacza: rozpylacz, zbiorniczek rozpylacza i iglica. Paliwo dopływające do wtryskiwacza znajduje się pod wysokim ciśnieniem, które działa na iglicę zamykającą otwór rozpylacza. Po jej podniesieniu odpowiednia dawka paliwa zostaje wstrzyknięta do cylindra, a jego nadmiar zostaje odprowadzony do zbiornika. Do ważnych funkcji tej części wtryskiwacza należy też dostarczanie rozdrobnionego paliwa do komory spalania w cylindrze. Istnieją różne rodzaje wtrysku paliwa. Większość z nich charakteryzuje się dużą precyzją dawkowania paliwa, a także obniża -

toksyczność spalin. Z czasem jednak ulegają zużyciu i są wówczas podatne na awarie. W związku z tym, gdy kierowca zauważy jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien jak najszybciej udać się do warsztatu samochodowego. Być może okaże się, że istnieje szansa na regenerację wtryskiwaczy. Jeśli konieczna będzie wymiana, wówczas najlepiej kupić części, które zostały już poddane zabiegom przywracającym im pełną sprawność. Kiedy zajmuje się tym profesjonalna firma, wówczas wtryskiwacze odzyskują bardzo wysoką jakość, a jednocześnie można je nabyć znacznie taniej niż całkiem nowe części.

Ryzyko związane z uszkodzeniem wtryskiwaczy

Objawów zużycia lub uszkodzenia wtryskiwaczy nie należy lekceważyć również z innych powodów. Ich zły stan stwarza ryzyko uszkodzenia innych podzespołów, w tym turbosprężarki oraz silnika. Jest to ważna informacja dla osób, które zwlekają ze skorzystaniem z pomocy fachowców, bo nie chcą wydawać w danym momencie pieniędzy. Jednak takie podejście naraża ich na znacznie poważniejsze koszty i to w bardzo niedalekiej przyszłości.

Dodaj komentarz