Praca przy produkcji samochodów – o czym warto wiedzieć przed podjęciem pracy?
Praca przy produkcji samochodów – o czym warto wiedzieć przed podjęciem pracy?
27 maja 2024
Pokaż wszystkie

Wymiana oleju w samochodzie – najważniejsze wskazówki

Wymiana oleju w samochodzie – najważniejsze wskazówki

Wymiana oleju w samochodzie – najważniejsze wskazówki

Posiadasz samochód i zastanawiasz się, jak często powinno wymieniać się olej silnikowy? Dobrze trafiłeś! W niniejszym poradniku wyjaśniamy krok po kroku, jak zabrać się za to zadanie, aby uniknąć najczęstszych błędów.

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego

Na częstotliwość wymiany oleju silnikowego wpływają różne warunki eksploatacji oraz intensywność użytkowania samochodu. Nawet jeśli auto nie jest często używane, zaleca się wymianę raz do roku, ponieważ olej starzeje się i traci swoje właściwości. 

Kierując się zaleceniami producenta oraz odpowiednim stylem jazdy, można zapewnić samochodowi optymalne smarowanie i ochronę silnika przez długi czas. Ponadto trzeba pamiętać o filtrze oleju, który podobnie jak olej, powinien być wymieniany raz w roku, gdyż z czasem traci swoje właściwości filtracyjne.

Rodzaje olejów a częstotliwość wymiany

Rodzaj oleju ma znaczący wpływ na częstotliwość wymian. Oleje mineralne (inaczej oleje półsyntetyczne) i syntetyczne różnią się między sobą właściwościami i to one decydują, kiedy należy to zrobić.

Zasadniczo oleje syntetyczne pozwalają na dłuższe okresy eksploatacji między kolejnymi wymianami, co czyni je bardziej wydajną opcją. Warto też zaznaczyć, że nie tracą one swoich właściwości z niskich temperaturach.

Styl jazdy a wymiana oleju

Styl jazdy również ma istotny wpływ na konieczność wymiany oleju silnikowego. Przede wszystkim jazda po pylistych drogach czy w ekstremalnych warunkach może prowadzić do jego szybszego zużycia.

Wymiana oleju krok po kroku

Wymiana oleju silnikowego to czynność, która wymaga pewnego doświadczenia technicznego, więc dobrze wykonać ją, robiąc przegląd samochodu w profesjonalnym serwisie. Zazwyczaj składa się ona z następujących kroków:

  • Ustawienie samochodu na równym podłożu – na początku należy odpalić silnik na kilka minut, aby olej był ciepły. Dobrą praktyką jest również zabezpieczenie pojazdu przed przypadkowym poruszeniem się.
  • Odprowadzenie starego oleju – trzeba umieścić pojemnik pod spodem samochodu, odkręcić korek spustowy i poczekać aż cały płyn spłynie.
  • Wymiana filtra oleju – przed zamocowaniem nowego filtra ważne jest, aby założyć nową uszczelkę.
  • Dokręcenie korka spustowego – wykonując ten krok, dobrą praktyką będzie użycie nowej uszczelki i sprawdzenie szczelności.
  • Stopniowe napełnianie silnika nowym olejem – przed przystąpieniem do tej czynności należy sprawdzić dokładną pojemność układu smarowania.
  • Sprawdzenie poziomu oleju – czynność ta powinna zostać wykonana przy pomocy kijka miarowego po upływie. 30 sekund od dolania.

Czego unikać podczas wymiany oleju silnikowego?

Podczas wymiany oleju silnikowego istnieje kilka pułapek, których należy unikać, by nie narazić silnika na uszkodzenia.

Błędy przy doborze oleju

Wybór niewłaściwego oleju silnikowego może mieć negatywne konsekwencje dla pojazdu. Jego niska jakość może prowadzić do kosztownych awarii, przewyższających oszczędności poczynione na zakupie tańszego produktu. Również stosowanie filtrów olejowych niższej jakości może skutkować wyciekami, a w ekstremalnych przypadkach nawet zatarciem silnika.

Nieprawidłowe napełnianie

Podczas wymiany oleju silnikowego istotne jest, aby nie przekraczać ani nie obniżać zalecanego poziomu oleju. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość może prowadzić do przegrzewania się silnika, nieodpowiedniego smarowania, a w konsekwencji do poważnych awarii. Zawsze należy ją dokładnie dostosować do specyfikacji producenta.

Wymiana oleju w samochodzie – podsumowanie

Pamiętaj, że regularna konserwacja to klucz do długowieczności pojazdu. Pamiętaj o okresowej wymianie oleju i systematycznie sprawdzaj jego poziom, aby uchronić silnik przed kosztownymi awariami.

Komentarze są wyłączone.