Motocykle to twoja pasja? Zobacz, dlaczego warto wybierać tylko dobre części motocyklowe
Motocykle to twoja pasja? Zobacz, dlaczego warto wybierać tylko dobre części motocyklowe
28 września 2021
Co obejmuje ubezpieczenie minicasco?
Co obejmuje ubezpieczenie minicasco? Artykuł sponsorowany przez LINK4
24 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

Zanim wynajmiesz samochód, sprawdź co musisz wiedzieć!

Zanim wynajmiesz samochód, sprawdź co musisz wiedzieć!

Zanim wynajmiesz samochód, sprawdź co musisz wiedzieć!

Wynajem długoterminowy to prosty i wygodny sposób użytkowania auta. Stała opłata, pakiet usług i nowy samochód — nic skomplikowanego. Sprawdź, wszystko co musisz wiedzieć o wynajmie długoterminowym samochodu.

Co zawiera opłata w wynajmie długoterminowym?

Wynajem długoterminowy w przeciwieństwie do leasingu czy kredytu zawiera w jednej opłacie dużo więcej niż tylko samą ratę za samochód. Opłata abonamentowa obejmuje bowiem nie tylko płatność za samo użytkowanie samochodu, ale również np. ubezpieczenie OC i AC. Wliczone są także opłaty serwisowe zawierające m.in. naprawy oraz przeglądy okresowe realizowane w autoryzowanych serwisach w całym kraju. Ponadto standardem w przypadku opłaty za najem długoterminowy auta są takie usługi jak: samochód zastępczy, a nawet karta paliwowa gwarantująca zniżki na stacjach paliw. Dodatkową opcję w pakiecie może stanowić wymiana opon sezonowych wraz z ich przechowaniem.       

Zanim wynajmiesz samochód, sprawdź co musisz wiedzieć!
Zanim wynajmiesz samochód, sprawdź co musisz wiedzieć!

Okres umowy i limit kilometrów 

Czas trwania umowy najmu zależny jest od preferencji Klienta. Jednak jak sama nazwa wskazuje wynajem długoterminowy to opcja na dłuższe finansowanie samochodu. Okres umowy zazwyczaj zaczyna się od 36 miesięcy. Należy określić również roczny limit kilometrów. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to znacznym ograniczeniem, ale limity są na tyle elastyczne, że każdy ma możliwość dostosowania ich do swoich preferencji.    

Wkład własny, kwestie podatkowe i wykup

Dużym plusem wynajmu długoterminowego jest możliwość niemal natychmiastowego skorzystania z nowego samochodu, bez ponoszenie dużych jednorazowych kosztów. Wpłata własna często nie jest konieczna, dzięki czemu wystarczy zapłacić jedynie pierwszą ratę, by cieszyć się jazdą.   

Wynajem długoterminowy to usługa skierowana do przedsiębiorców, Klientów korporacyjnych, a także osób prywatnych. Jeśli więc jesteś przedsiębiorcą i decydujesz się na wynajem długoterminowy jako sposób finansowania firmowej floty, na pewno zainteresuje Cię możliwość odliczenia kosztów najmu od podatku VAT. Użytkując samochód w celach służbowych, możliwe jest odliczenie pełnej stawki. Podczas użytkowania prywatnego dopuszczalne jest odliczenie w wysokości 50%.

Ostatnim ważnym aspektem wynajmu długoterminowego jest wykup samochodu po zakończeniu umowy. Istnieje bowiem mit, że opcja ta jest niedostępna dla tego typu usługi — co jest nieprawdą. Rzeczywiście, najczęściej zwraca się samochód firmie wynajmującej, ale procedura wykupu nie jest niczym nadzwyczajnym. Wówczas kwota wykupu wynosi tyle ile wartość rynkowa samochodu.

Komentarze są wyłączone.