Co warto wiedzieć o wtryskiwaczach?
Co warto wiedzieć o wtryskiwaczach?
9 stycznia 2019
Zalety dwumasowego koła zamachowego
Zalety dwumasowego koła zamachowego
15 stycznia 2019
Pokaż wszystkie

Zadbaj o swoją turbosprężarkę

Zadbaj o swoją turbosprężarkę

Wszystkie nowoczesne silniki wysokoprężne mają turbosprężarkę. Jest to w zasadzie turbina oraz sprężarka, które są zamontowane na jednym wale. Jeśli nie pasjonujesz się samochodami to możesz nie wiedzieć jak odpowiednio zadbać o turbosprężarkę.

Zadbaj o swoją turbosprężarkę

Dzięki zwiększonej wydajności, pojazdy z turbosprężarką mają swoje własne, odmienne zasady konserwacji. Jeśli o nie zadbasz to zapewnisz prawidłowe działanie urządzenia przez lata. Jeśli myślisz o kupnie samochodu z turbosprężarką lub też już go masz to poniżej przeczytasz niektóre wskazówki, które pomogą zadbać o samochód oraz zmaksymalizować jego żywotność. W Polsce jest rekordowo dużo serwisów zajmujących się regeneracją turbosprężarek, jednak ze znalezieniem fachowców, którzy zrobią to rzeczywiście dobrze, nie jest łatwo.

Pamiętaj o tym, aby przed jazdą rozgrzać olej. W ten sposób olej będzie skutecznie smarował silnik. Jest to świetny oraz bardzo prosty dla każdego kierowcy sposób na zapewnienie maksymalnej wydajności. Ponadto istotne jest, aby schłodzić turbosprężarkę przed wyłączeniem auta całkowicie. Jeśli olej w turbosprężarce nie ma czasu na ochłonięcie oraz cyrkulację powietrza to może z czasem zamieniać się w osad samochodowy. Może on zatykać kanały olejowe oraz szybciej zużywać łożyska pojazdu. Nawet minuta odczekania po jeździe około dwudziestominutowej może pomóc w uniknięciu wczesnej awarii turbosprężarki.

Nowoczesne turbiny są sterowane za pomocą komputera. W starszych turbinach wykorzystywany jest zawór, który jest otwierany i zamykany.

Zadbaj o swoją turbosprężarkę

Turbosprężarki obracają się z prędkością ponad 150 000 obrotów na minutę na precyzyjnych łożyskach. Wymagają one stałego przepływu oleju, nie tylko w celu ich smarowania, ale również odprowadzania intensywnego ciepła wydechowego, które jest przekazywane wzdłuż wału. Jeśli przepływ oleju spowolni się, ciepło może spowodować jego spalenie. W ten sposób wytworzą się cząstki węgla.

Metalowe rury oraz giętkie węże przenoszą powietrze do turbosprężarki. Wszelkie nieszczelności między filtrem powietrza a turbosprężarką, pozwalają na wciągnięcie pyłu. Niszczy to turbosprężarkę. Ponadto przecieki powodują ucieczkę powietrza oraz doprowadzają do utraty mocy.

Jak dbać o turbosprężarkę?

Warto kontrolować również stan filtru powietrza. Ta prosta konserwacja zapobiegawcza nie powinna zostać zapomniana spośród wszystkich innych sposobów dbania o turbosprężarkę. Często wymiana filtra powietrza jest świetnym sposobem, aby zapobiec zanieczyszczeniom wpływającym na wydajność.

Ostatnia wskazówka – prowadź auto ostrożnie oraz rozsądnie. Im szybciej przyśpieszasz i jeździsz samochodem, tym cięższa jest praca turbosprężarki, przez co większy nacisk kładziesz na silnik. Użycie minimalnej siły przyśpieszającej, wydłuży żywotność zarówno silnika, jak i turbo.

Jak widać po powyższych wskazówkach posiadanie samochodu z turbosprężarką jest poważnym zobowiązaniem. Zwykle samochody w to urządzenie wyposażają najbardziej entuzjastyczni kierowcy. Jednak wszyscy kierowcy, którzy mają turbosprężarkę powinni podążać według powyższych zasad, aby wydłużyć jej żywotność, tak długo, jak to tylko możliwe.

1 Komentarz

  1. […] sprawne. W przeciwnym razie omawiane urządzenie może się przedwcześnie zepsuć. Średni okres eksploatacji turbosprężarek jest przewidziany na 150 000 kilometrów dla benzyny oraz 250 000 dla jednostek napędowych […]