Laptopy poleasingowe do diagnostyki samochodowej
Laptop do diagnostyki samochodowej — który wybrać?
24 maja 2024
Wymiana oleju w samochodzie – najważniejsze wskazówki
Wymiana oleju w samochodzie – najważniejsze wskazówki
4 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Praca przy produkcji samochodów – o czym warto wiedzieć przed podjęciem pracy?

Praca przy produkcji samochodów – o czym warto wiedzieć przed podjęciem pracy?

Praca przy produkcji samochodów – o czym warto wiedzieć przed podjęciem pracy?

Wiele dzieciaków przechodzi okres wzmożonego zainteresowania samochodami osobowymi i innymi pojazdami. Dla jednych fascynacja ta kończy się gdzieś na przestrzeni nauki w szkole podstawowej, drugim pozostaje jednak do końca życia. Osoby, które pragną związać swoją przyszłość z samochodami, mogą wybrać wiele ścieżek kariery: od mechanika, przez kierowcę zawodowego, aż po dealera samochodów. Być może najciekawszą opcją jest jednak branie udziału w powstawaniu auta – czyli zatrudnienie w branży automotive. Jakie stanowiska są dostępne, jakie trzeba mieć kompetencje i ile można zarobić?

Na czym polega praca przy produkcji samochodów?

Aby skonstruować samochód osobowy, potrzeba połączenia mocy wielu specjalistów odpowiadających za poszczególne etapy procesu. Najpierw inżynierowie i projektanci tworzą plany i schematy, z których powstanie prototyp modelu. Gdy na szczeblu zarządczym zapadnie decyzja o rozpoczęciu produkcji auta, potrzebni będą fachowcy zajmujący się wszystkimi podzespołami, składającymi się na pojazd: silnikiem, skrzynią biegów, karoserią, ogumieniem, elektroniką.

Ostateczny efekt pracy całego sztabu ludzi – egzemplarz samochodu osobowego – coraz częściej wymaga również wsparcia automatyków i robotyków, programujących maszyny, które precyzyjnie montują poszczególne elementy auta na taśmie produkcyjnej. Do każdego z tych stanowisk potrzeba innych kompetencji i umiejętności – warto mieć to na uwadze, planując swoją karierę w automotive.

Gdzie szukać pracy w branży automotive?

Pracy w automotive nie znajdziesz w dowolnym polskim mieście. Fabryki podzespołów oraz taśmy montażowe są zlokalizowane w kilkudziesięciu miastach, zlokalizowanych głównie na Górnym i Dolnym Śląsku, w Małopolsce i w Wielkopolsce. Po kilka zakładów działa również w woj. łódzkim, mazowieckim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, lubuskim i podkarpackim. Podstawą zatrudnienia w wymarzonej branży jest więc twoje miejsce zamieszkania (lub chęć przeprowadzki). Warto zatem zaplanować zmianę miejsca zatrudnienia i skorzystać z firmy przeprowadzkowej. I chociaż generuje to dodatkowe koszty, można to odpowiednio zaplanować, na przykład porównując przeprowadzki cennik na stronie firmy przeprowadzkowej.

Pamiętaj, aby pracy szukać odpowiedzialnie. Uważaj na oszustów, próbujących wyłudzić dane osobowe lub zachęcić do instalacji szkodliwego oprogramowania. Wybieraj tylko sprawdzone, rzetelne portale z pracą, takie jak GoWork.pl. W tym serwisie znajdziesz nie tylko same ogłoszenia, ale również opinie o pracodawcach. Możesz dzięki temu sprawdzić, jaka atmosfera panuje na produkcji i jak traktowani są pracownicy danego przedsiębiorstwa, jeszcze zanim zdecydujesz się na zatrudnienie.

Jaką szkołę trzeba skończyć, żeby pracować przy produkcji aut? Ile można zarobić?

Wykształcenie, jakiego wymaga się od pracownika automotive, zależy od stanowiska, na jakie ten kandyduje. Jeśli interesuje cię produkcja samochodów od strony inżynierskiej (np. programowanie taśm i robotów, weryfikowanie efektywności prac, kontrola jakości) – wówczas musisz skończyć studia wyższe na kierunku odpowiadającym specyfikacji zakładu (ogromną różnicę robi, czy będziesz nadzorował proces produkcji silników, czy opon). Z kolei do pracy fizycznej potrzebujesz przede wszystkim dobrych chęci. Niejednokrotnie przyda się również siła mięśni oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym.

Od zajmowanego stanowiska będą oczywiście zależały twoje zarobki. Podczas gdy szeregowy pracownik przy taśmie może liczyć najczęściej na stawki niewiele wyższe od płacy minimalnej (plus benefity oferowane przez pracodawcę), to programista czy integrator systemów może zobaczyć na pasku nawet 5 cyfr.

Komentarze są wyłączone.