motomi.pl
Motomi.pl, czyli kolejny serwis ogłoszeń motoryzacyjnych
22 kwietnia 2023
Jazda motocyklem w zimne dni - jak się przygotować?
Jazda motocyklem w zimne dni – jak się przygotować?
31 maja 2023
Pokaż wszystkie

Czy warto kupować używane alufelgi?

Czy warto kupować używane alufelgi?

Czy warto kupować używane alufelgi? Zdjęcie - unsplash.com

Felgi aluminiowe to części, które są cenione przede wszystkim ze względu na ich walory wizualne. Dzięki nim można w prosty i szybki sposób odmienić wygląd auta. Zakup wiąże się jednak z wydatkiem, który sprawia, że wielu kierowców szukających oszczędności zwraca swoje oczy ku rynkowi wtórnemu. Jednak, czy na pewno kupno używanych alufelg jest dobrym wyborem?

Koszt zakupu obręczy z drugiej ręki nie zawsze jest dużo niższy niż modeli nowych. Dla przykładu, duże felgi aluminiowe 18-calowe na Oponeo.pl można kupić już od niecałych 500 zł za sztukę. Biorąc pod uwagę fakt, że przy właściwym użytkowaniu mogą one służyć przez długie lata, nie jest to wcale wysoką ceną. Jakie są więc wady i zalety modeli używanych i czy warto się na nie decydować?

Co odróżnia felgi aluminiowe używane od nowych?

Pierwszą różnicą, i prawdopodobnie jedyną zaletą, na którą uwagę zwraca duża część kierowców, jest oczywiście wspomniana już cena. Wiele osób widząc na portalach aukcyjnych używane komplety tańsze o kilkaset złotych od nowych, dostępnych w renomowanych sklepach, od razu decyduje się na ich zakup. Nie ma w tym nic dziwnego, oszczędności są oczywiście ważne, warto jednak dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji.

Nawet pozornie niewielkie defekty, niewidoczne gołym okiem, mogą mieć krytyczny wpływ na wytrzymałość całej konstrukcji. Nie sprawdzimy też historii felgi, a warto wiedzieć, że jeżeli była wcześniej poddawana naprawie, to nie będzie oferowała już takich samych parametrów, jakie pierwotnie założyli jej projektanci.

W przypadku nowych, zakupionych w sklepie obręczy możemy być pewni, że są one wolne od wad wywołanych niewłaściwym użytkowaniem. Będą więc bardziej wytrzymałe, a w razie jakiejkolwiek niedoskonałości fabrycznej obowiązuje gwarancja. Jest to więc zakup zdecydowanie bardziej bezpieczny.

Wygląd felgi ma znaczenie

Warto również pamiętać, że nieużywane alufelgi na pewno będą prezentowały się lepiej niż wersje z rynku wtórnego, zwłaszcza jeżeli poprzedni właściciel nie dbał o ich regularne czyszczenie. Pozostawione przez dłuższy czas pyły, błoto lub metaliczne opiłki pochodzące z układu hamulcowego mogą trwale uszkodzić powierzchnię obręczy, pozostawiając brzydkie zarysowania.

Co w przypadku uszkodzenia używanej felgi?

Istotną kwestię, która niestety często nie jest brana pod uwagę przez osoby dokonujące zakupu, stanowią również zmiany w kolekcjach i asortymencie producentów felg. Ich oferta nieustannie się zmienia, a stare modele są wycofywane bądź modernizowane. Decydując się na zakup leciwego zestawu musimy liczyć się z tym, że w razie uszkodzenia jednej z obręczy, może nie być już możliwości, aby znaleźć drugą taką samą. Wówczas zmuszeni będziemy nabyć dwie inne felgi na daną oś bądź wymienić cały komplet, aby koła wyglądały jednakowo.

Komentarze są wyłączone.