Kiedy warto zregenerować turbosprężarkę?
Kiedy warto zregenerować turbosprężarkę?
1 lipca 2023
Traktor
Wszystko co warto wiedzieć o oleju Fuchs Utto MP
1 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Mały miejski samochód – przegląd najlepszych modeli

Mały miejski samochód – przegląd najlepszych modeli

Mały miejski samochód – przegląd najlepszych modeli. Zdjęcie: unsplash.com

Wybór samochodu do jazdy po mieście nie jest łatwy. Na rynku znajdziesz wiele różnych modeli, jednak nie każdy z nich spełni Twoje oczekiwania. Idealny miejski samochód to taki, który bez problemu zmieści się w wąskich uliczkach oraz na niewielkich miejscach parkingowych. Jeśli szukasz tego rodzaju pojazdu, dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę. Dzięki temu poszukiwania idealnego auta do miasta będą o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

Auto do miasta – czym powinno się wyróżniać?

Najważniejszą cechą takiego samochodu powinny być jego niewielkie gabaryty. Auta miejskie wyróżniają się niedużymi rozmiarami, a jednocześnie w ich wnętrzu jest sporo miejsca zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Przekłada się to korzystnie na ich pakowność, a także komfort jazdy. Dzięki temu, że samochody miejskie są małe, to bez problemu zmieszczą się na każdym miejscu parkingowym czy w wąskiej uliczce. Takie pojazdy są także łatwe w prowadzeniu oraz zwrotne.

Idealne auto miejskie powinno także charakteryzować się niskim spalaniem. Przełoży się to na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Mniejszy silnik to zdecydowanie niższe koszty tankowania, co ma znaczenie głównie podczas poruszania się po mieście i częstego stania w korkach.

Dobry samochód miejski powinien także być wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa oraz różnego rodzaju udogodnienia, które podnoszą komfort jazdy. Dzięki nim spędzanie nawet długich godzin za kółkiem będzie o wiele przyjemniejsze.

Jakie auto miejskie warto wybrać?

Duży wybór samochodów miejskich znajdziesz zarówno na rynku aut nowych, jak i używanych. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, powinieneś wiedzieć, które z nich są szczególnie polecane. Poniżej znajdziesz zestawienie kilku modeli, które są szczególnie warte polecenia.

Peugeot 207

Auto to cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników głównie ze względu na niskie koszty utrzymania, a także powszechną dostępność części zamiennych. Nawet jeśli dojdzie do jakiejś awarii, to w większości przypadków można ją z łatwością usunąć. Ten samochód mimo swoich niewielkich rozmiarów zapewnia sporo przestrzeni wewnątrz kabiny. Ogromną zaletą jest to, że jego osiągi są porównywalne do innych dużo droższych marek, a Peugeota 207 można znaleźć w bardzo dobrej cenie.

Renault Clio

Renault Clio czwartej generacji to świetny samochód miejski, który wyróżnia się świeżą i nowoczesną stylistyką. Jego wnętrze jest zaprojektowane funkcjonalnie, dlatego jazda tym samochodem to prawdziwa przyjemność. Na uwagę zasługują również optymalne osiągi oraz oszczędny silnik. Ten model to godne polecenia auto dla każdego, kto poszukuje samochodu idealnego na miejskie drogi.

Skoda Fabia

To kolejny kompaktowy samochód, który świetnie się prowadzi. Dobrze wyciszone wnętrze zapewnia komfort podczas jazdy, a oszczędny silnik Volkswagena zapewnia ekonomiczne zużycie paliwa. Wybierając model Skoda Fabia, warto postawić na egzemplarze z taką właśnie jednostką napędową. Zaletą tego modelu jest także powszechna dostępność części zamiennych. Jest to samochód wyróżniający się świetnymi osiągami oraz bezproblemowym prowadzeniem.

To tylko niektóre z najchętniej wybieranych samochodów miejskich, które cieszą się dużą popularnością. Warto zwrócić uwagę także na inne kompaktowe modele. Informacje na ich temat znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/male-samochody-miejskie.

Zakup samochodu – o czym trzeba pamiętać?

Zakup auta zawsze wiąże się z dużymi emocjami. Trzeba jednak podejść do tej decyzji rozsądnie, aby nie zapomnieć o dopełnieniu wszystkich formalności. Dzięki temu będziesz mógł w pełni cieszyć się swoich nowych samochodem bez względu na to, czy jest to auto z drugiej ręki czy z salonu.

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź dane o wybranym samochodzie, które możesz zweryfikować na stronie historiapojazdu.gov.pl. Dzięki temu dowiesz się m.in. czy auto nie jest kradzione oraz jaka jest jego historia szkód. Jeśli kwestie formalne nie budzą Twoich podejrzeń, to sprawdź stan techniczny pojazdu. Jeżeli nie znasz się na samochodach na tyle, aby zrobić to samodzielnie, zleć to zadanie zaufanemu mechanikowi. W ten sposób dowiesz się, czy auto nie ma ukrytych wad i nie wymaga poważnych napraw.

Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu, musisz podpisać umowę kupna-sprzedaży z dotychczasowym właścicielem. Niezbędne jest także przekazanie przez niego wszystkich dokumentów pojazdu. Są one potrzebne do zarejestrowania samochodu w wydziale komunikacji. Powinieneś to zrobić w ciągu 30 dni od zakupu auta.

Pamiętaj! Jeśli kupiłeś samochód od osoby prywatnej, to masz obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu. Masz na to 14 dni, a za niedotrzymanie terminu grożą wysokie kary.

Niezbędne jest także wykupienie ubezpieczenia OC. Możesz korzystać z dotychczasowej polisy, aż do jej zakończenia. Jeśli chcesz, możesz zdecydować się na innego ubezpieczyciela, z którym podpiszesz umowę. Aby znaleźć najlepszą polisę, skorzystaj z porównywarki dostępnej na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/.

Jeśli planujesz kupić auto do jazdy po mieście, postaw na model o kompaktowych rozmiarach. Pamiętaj także o wywiązaniu się ze wszystkim obowiązkowych formalności po jego zakupie.

Komentarze są wyłączone.