Karty paliwowe dla flot hybrydowych – jak działają?
Karty paliwowe dla flot hybrydowych – jak działają?
22 września 2023
Suzuki - historia marki! Wszystko co musisz wiedzieć!
Suzuki – historia marki! Wszystko co musisz wiedzieć!
17 października 2023
Pokaż wszystkie

Opel Astra J – ponadczasowość i innowacyjność w jednym

Opel Astra J - ponadczasowość i innowacyjność w jednym

Opel Astra J - ponadczasowość i innowacyjność w jednym

Opel Astra to jedna z najpopularniejszych marek samochodów w Polsce. Przez ponad 30 lat obecności na rynku podbiła serca Polaków, szczególnie na rynku wtórnym. Jednym z najnowszych modeli dostępnych w naszym kraju jest Opel Astra J. Co warto o nim wiedzieć?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak zmieniał się Opel Astra na przestrzeni lat
  • czym charakteryzuje się Opel Astra J
  • jakie technologie zastosowano w modelu Opel Astra J

Krótka historia modelu Opel Astra

Opel Astra to kompaktowy samochód osobowy produkowany od 1991 roku, gdy na targach we Frankfurcie zaprezentowany został model Opel Astra I. Początkowo dostepne były wersje hatchback i kombi. Rok później wprowadzono na rynek wersję sedan, a w 1993 roku nadwozie typu cabrio. W latach 1991–1998 pojazd produkowany był pod nazwą Astra, a w latach 1999-2002 Astra Classic. W 1998 roku zaprezentowano model Opel Astra II (wersja G). W 2003 roku został zastąpiony przez Opel Astra III (H), produkowany do 2012 roku. W międzyczasie, w 2009 roku, zaprezentowano model Opel Astra IV (Opel Astra J) produkowany aż do 2020 roku.

W 2015 roku na rynek wszedł Opel Astra V (Opel Astra K) produkowany do 2021 roku. Obecnie najnowszym modelem na rynku jest Opel Astra VI generacji, czyli model Opel Astra L.

Historia modelu Opel Astra J

Opel Astra J zadebiutował podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie we wrześniu 2009 roku. W 2010 roku zajął 3. miejsce w plebiscycie na Europejski Samochód Roku. W 2010 roku wprowadzono na rynek wersję kombi, a w 2012 3-drzwiowy hatchback oraz 4-drzwiowy sedan. Warto zauważyć, że są to samochody osobowe produkowane w większości w Polsce.

W połowie 2012 roku zmodernizowano tył i przód pojazdu: zmodyfikowano wzór grilla i wprowadzono nowe zderzaki. Dodano również nowy silnik wysokoprężny, 2.0 BiTurbo CDTI z Insigni o mocy 195 KM/400 Nm. Z kolei w 2013 roku dodano nowy silnik benzynowy 1.6 l o mocy 200 KM/300 Nm z turbodoładowaniem, bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Model z 2014 roku również przeszedł modyfikacje. Wyposażono go w nowy silnik wysokoprężny 1.6 CDTI o mocy 136 KM. Do standardowego wyposażenia dodano siedmiocalowy ekran dotykowy z nowym systemem, zaktualizowaną nawigację, zmodyfikowany system audio, światła do jazdy dziennej w technologii LED oraz półskórzane fotele.

Produkcję hatchbacka i kombi zakończono w 2015 roku. Opel Astra J w wersji sedan oferowana była do 2020 roku, razem z piątą generacją.

Jakie innowacyjne technologie zastosowano w modelu Opel Astra J

Opel Astra J był dostępny z czterema czterocylindrowymi silnikami benzynowymi (silniki benzynowe w wersjach 1.4 Twinport, 1.6 Twinport, 1.4 Turbo, 1.6 Turbo, 2.0 Turbo OPC ) i pięcioma wysokoprężnymi o pojemnościach od 1,3 l do 2,0 l i mocy od 95 do 280 KM (silniki Diesla 1.3 CDTI, 1.7 CDTI, 2.0 CDTI). 

Model hatchback dostępny był w wersjach Essentia, Enjoy, Cosmo, Sport, Activ i Energy. Model Sports Tourer był sprzedawany w wersjach Essentia, Enjoy, Cosmo, Sport. Z kolei Sedan dostępny był w wersji Business, Executive, Active i Energy, GTC jako Active, Enjoy, 
Sport, BiTurbo i OPC.

Na rynku można znaleźć samochody tej marki zarówno z manualną jak i automatyczną skrzynią biegów. Znajdziemy modele podstawowe jak i te posiadające bogate wyposażenie. W zależności od modelu może to być wspomaganie kierownicy, ogrzewanie postojowe i różne systemy bezpieczeństwa, w tym ABS, ESP, a także wiele poduszek powietrznych. 

Ponieważ dostępnych mamy wiele wersji Opla Astry, warto dokładnie przejrzeć dane techniczne poszczególnych modeli samochodu oferowanych na rynku i wybrać kluczowe elementy nas interesujące.