Karty paliwowe są już standardem w firmach, gdzie korzysta się z tradycyjnej floty samochodowej. Czy znajdą zastosowanie także w przypadku flot złożonych z samochodów hybrydowych?
Wiele firm podąża w stronę zmniejszenia emisji dwutlenku węgla swojej działalności. Pomagają w tym samochody hybrydowe, dlatego coraz częściej można je znaleźć wśród pojazdów tworzących firmowe floty.
Zadaniem karty paliwowej jest możliwość bezgotówkowego rozliczania się za paliwo na stacjach paliwowych. Na kartach są określone limity, do których kierowca może zatankować pojazd, a następnie faktura za zakup trafia na konto firmy. Karty paliwowe dla flot hybrydowych działają w taki sam sposób jak w przypadku flot składających się z samochodów spalinowych. Różnica polega na tym, że poza możliwością tankowania benzyną, LPG czy olejem napędowym jest dostęp do punktów ładowania pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Karty paliwowe dla hybryd są zatem propozycją dla wszystkich firm mających pojazdy hybrydowe i chcących zmniejszyć koszty ich użytkowania.
Karty paliwowe dla flot hybrydowych w pierwszej kolejności przyciągają możliwością generacji oszczędności. Aby zachęcić do korzystania ze swoich stacji paliwowych, dostawcy kart oferują nie tylko niższe ceny paliwa, ale też zniżki na inne produkty i usługi, z jakich na stacji paliwowej można skorzystać. Karty paliwowe dla flot hybrydowych sprzyjają więc zmniejszaniu kosztów eksploatacji pojazdów.
Ponadto korzystanie z nich sprawia, że zarządzanie flotą hybrydową jest efektywniejsze. Na kartach zapisują się wszystkie dane związane z datą i miejscem tankowania, a także koszt ładowania razem z liczbą jednostek. Od razu po zakupie paliwa jest generowana dla firmy faktura w wersji cyfrowej. Wszystko to razem sprawia, że księgowanie przebiega sprawniej i można zweryfikować, czy kierowcy nie dopuścili się nadużyć, czy jeżdżą optymalnymi trasami itd.
Karty paliwowe dla hybryd są dobrym rozwiązaniem i znacząco wpływają na jakość pracy, wydajność i redukcję kosztów. Jednak nadal są pewne wyzwania, którym trzeba sprostać. Przede wszystkim należy przemyśleć kwestię wyboru pojazdów i rodzaj ich finansowania. Trzeba je dopasować do potrzeb firmy i profilu jej działalności.
Istotny jest dostęp do infrastruktury ładowania. Chociaż punktów ładowania z każdym miesiącem na mapie Polski przybywa, nadal mogą one nie być dostępne w każdej miejscowości. Wybór odpowiedniego dostawcy daje pewność, że na trasach kierowców będą miejsca, w których mogą zatankować i naładować pojazd.
Ekonomiczna jazda samochodem hybrydowym i elektrycznym wymaga wiedzy i umiejętności, stąd zaleca się przeprowadzanie szkoleń dla kierowców.
Floty hybrydowe są coraz częściej stosowanym w polskich firmach rozwiązaniem. Im bardziej rośnie ich popularność, tym więcej jest narzędzi wspierających ich użytkowanie, czego przykładem są karty paliwowe. Nadal są wyzwania związane z inwestycją we flotę hybrydową i jej eksploatacją, ale z czasem trudności te będą eliminowane, a to dodatkowo zwiększy zainteresowanie samochodami niskoemisyjnymi.