Jakie części najlepiej wybierać
Nowe, zamienniki, regenerowane – jakie części najlepiej wybierać?
28 lipca 2018
Jak opóźnić zużycie koła dwumasowego
Jak opóźnić zużycie koła dwumasowego?
5 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie

Awaria turbiny – wymieniać czy regenerować?

Awaria turbiny wymieniać czy regenerować

Awaria turbiny - co robić?

Kiedy dochodzi do zużycia albo uszkodzenia turbosprężarki, właściciel samochodu powinien jak najszybciej udać się do warsztatu. Tam dowie się w jakim dokładnie stanie znajduje się ta część i co można w związku z tym zrobić. Generalnie są cztery opcje: zainwestowanie w markowy podzespół, nabycie taniego zamiennika, zakup zregenerowanej części lub poddanie turbiny regeneracji.

Awaria turbiny wymieniać czy regenerować?

Która z możliwości jest najlepsza?

Nowe turbosprężarki, które pochodzą od znanych producentów, charakteryzują się rzecz jasna najwyższą możliwą jakością, a tym samym żywotnością. Jednak, jak łatwo się domyślić, ich ceny są naprawdę wysokie. Z kolei zamienniki z nieznanego źródła są niedrogie, ale decydując się na jeden z nich nigdy nie można mieć pewności jak długo będzie działał bez zarzutu. Pozostaje więc wariant polegający na nabyciu używanej części, którą poddano procesowi profesjonalnej regeneracji. Co to właściwie znaczy? Odnową zajmowali się specjaliści, z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i wyposażeniem, którzy korzystali z najlepszych dostępnych materiałów. Jeśli wszystkie te warunki są spełnione, to turbina powinna odzyskać swoje pierwotne właściwości użytkowe. Krótko mówiąc – pod względem jakości i żywotności może dorównywać całkiem nowym częściom, a równocześnie nie trzeba płacić za nią tak dużo, jak za markowe podzespoły.

Natomiast niejednokrotnie można rozważyć też regenerację dotychczasowej turbiny. Dotyczy to sytuacji, gdy wystarczające okazują się oczyszczenie oraz wymiana drobnych elementów. Tylko jak się przekonać czy faktycznie po wykonaniu tych zabiegów turbosprężarka będzie w pełni sprawna? Oczywiście oceny stopnia jej zużycia powinien dokonać mechanik. Bardzo istotne jest to, aby zarówno w przypadku wybierania warsztatu, którego pracownicy mają stwierdzić na ile awaria jest poważna, jak i decydowania się na odnowienie turbiny, czy też zakup nowej lub zregenerowanej części, upewnić się, że dany punkt czy firma są godne zaufania.

Dodaj komentarz