turbosprężarka
Turbosprężarka – co to jest i do czego służy?
11 września 2019
wtryskiwacze
Wtryskiwacz – co to jest i do czego służy?
14 września 2019

EGR – co to jest i do czego służy?

EGR

EGR to sposób na bardziej ekologiczną jazdę. Jest aktualnie używany jako część, która ogranicza zużycie paliwa, ale przede wszystkim przedostawanie się nadmiaru NOx do powietrza. Czy to element niezbędny w samochodzie? Jak dokładnie działa EGR i od czego się psuje? Na te i inne pytania nasz blog ma za zadanie Ci odpowiedzieć, zatem zapraszamy – czytaj, poznawaj i czerp informacje.

EGR – co to jest?

Jest to część, która bierze czynny udział w sterowaniu silnikiem. Niestety często też ulega awarii, a choć łatwo się mówi „no to usuń tę usterkę” to w praktyce nie jest to ani łatwe ani tanie. Jest to zatem również podzespół, za którym kierowcy nie przepadają. EGR jest istotny, aby nasz samochód był ekologiczny i spełniał normy europejskie. Nie jest on jednak konieczny do tego, aby auto w ogóle ruszyło z parkingu pod domem (tak, jak np. opony – bez nich się nie pojedzie).

Zawór EGR – do czego służy?

Czy wiesz, że 80 procent powietrza to Azot? Poddany jednak tak wysokim temperaturom, jakie znajdują się w komorach spalania, zaczyna reagować z tlenem i tworzy tlenki azotu, czyli właśnie NOx. Są one bardzo szkodliwe i ich zbyt dużej emisji powinno się unikać. Niestety, bez zaworu EGR wydostają się one na zewnątrz, do atmosfery. Jaka jest więc jego rola? Otóż poprzez zamykanie i otwieranie się w odpowiednim momencie układ ten doprowadza określoną ilość spalin do dolotu a tym samym wpływa na skład chemiczny powietrza, które spalane jest w komorach. Mniejsza ilość tlenu powoduje wolniejsze spalanie a co za tym idzie – niższą temperaturę. Im chłodniej tym mniej powstaje NOx. Skutkiem takiego działania są spaliny częściowo oczyszczone z toksycznych pierwiastków.

Jak rozpoznać, że się popsuł?

Tryb i warunki, w jakich działa EGR są niestety przyczyną jego częstych awarii. Przez ciągłe obcowanie z nieoczyszczonymi spalinami ta część silnika ulega bardzo dużemu zanieczyszczeniu, a ono z kolei bardzo utrudnia pracę temu podzespołowi. Jak zatem poznać, że EGR uległ awarii? Przede wszystkim na desce rozdzielczej możemy zauważyć świecący znaczek „check engine”. To powinien być pierwszy symptom, choć jest jeszcze kilka rzeczy, które mogą świadczyć o tym, że z zaworem dzieje się coś niedobrego (nawet jeżeli ikonka silnika jeszcze się nie świeci). Są to:

  • nierównomierne działanie silnika na biegu jałowym,
  • trudności z rozruchem samochodu,
  • kłopot z uzyskaniem całkowitej mocy silnika,
  • brak możliwości płynnego przyspieszenia.

To są objawy, które raczej nie świadczą o lekkich problemach w systemie klimatyzacji auta. Dodaj je do siebie a będziesz miał odpowiedź – świadczą one prawdopodobnie o tym, że szwankuje zawór EGR i warto jak najszybciej odwiedzić serwis samochodowy.

Zawór EGR – samodzielna wymiana?

Jeżeli EGR w naszym aucie zakończył swój żywot to czas na to, aby go wymienić albo naprawić. Nie jest to trudne, jednak musisz posiadać podstawową wiedzę i narzędzia. Większość problemów wynika z tego, że do zaworu dostęp jest dość trudny, dlatego warto odwiedzić specjalistę. Jeżeli jednak upierasz się, że zrobisz to sam to zacznij od zorientowania się w temacie. Pokaż na co Cię stać, ale najpierw odpowiednio się przygotuj. Zaloguj się na forum dla mechaników, gdzie będziesz miał okazje dowiedzieć się wiele od profesjonalistów. Dodaj wątek i czekaj, aż ktoś obeznany w temacie ci odpowie. Jeżeli brak Ci czasu – blog motoryzacyjny może okazać się wystarczający, aby pomóc ci wymienić tę część. Warto również poszukać strony, na której znajdziemy odpowiednią część w dobrej cenie. Może i tutaj blog pomoże? Strony takie często podpowiadają gdzie warto zajrzeć w mieście, w którym mieszkamy (np. Zielona Góra). Jeżeli nie to po prostu przejrzyj oferty i wybierz coś dla siebie.

EGR – gdzie go dostać w mieście Zielona Góra?

Hasło „EGR Zielona Góra” wiele ułatwia. Wiele stron oferuje bowiem usługi takie jak wymiana czy serwis. Zanim jednak weźmiesz auto na warsztat spróbuj poszukać najlepszej opcji. Usuń z głowy uprzedzenia do używanych podzespołów i zapoznaj się z ofertą Reparts. Sklep ten zajmuje się bowiem sprzedażą części po regeneracji, a choć są to elementy, które były już w użytku, to dostały one kolejne życie a ich jakość w niczym nie ustępuje tym nowym. Ceny są natomiast bardzo przystępne. Wymiana EGR nie musi być zatem droga. Czy to nie układ idealny? Reparts oferuje części dla wielu marek aut. Są to m.in.: Audi, Fiat, Ford, Seat i Opel (jednak nie tylko!). Jest to polska firma, którą warto wspierać.

Zielona Góra – właśnie tam znajduje się sklep posiadający ogromny wybór części używanych, które są po regeneracji. To właśnie Zielona Góra jest miastem, w którym usunięcie usterki samochodowej nie musi kosztować majątku. Jeżeli nie masz daleko – warto przyjechać w te strony po części do auta.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego: +48 535 365 868
oraz do odwiedzin naszego sklepu internetowego: https://reparts.pl/sklep/kategoria/zawory-egr/

Komentarze są wyłączone.