Objawy i możliwe skutki uszkodzenia wtryskiwaczy?
Objawy i możliwe skutki uszkodzenia wtryskiwaczy?
15 listopada 2017
Dlaczego stosuje się dwumasowe koła zamachowe
Dlaczego stosuje się dwumasowe koła zamachowe?
19 listopada 2017
Pokaż wszystkie

Kiedy można podejrzewać, że koło dwumasowe wymaga regeneracji lub wymiany?

Kiedy można podejrzewać, że koło dwumasowe wymaga regeneracji lub wymiany?

Co to jest koło dwumasowe?

Jeżeli w samochodzie zastosowane zostało zamachowe koło dwumasowe, właściciel pojazdu powinien orientować się jakie jest jego zadanie oraz po czym rozpoznać, że uległo zużyciu i może dojść do poważniejszej usterki. Tak zwana dwumasa chroni skrzynię biegów, redukując drgania wytwarzane przez silnik. Jednocześnie tłumi hałas, co poprawia komfort jazdy. Poza tym pojawiają się opinie, że zamontowanie koła dwumasowego ma wpływ na łatwiejszą zmianę biegów oraz wydłuża czas eksploatacji przekładni.

Kiedy można podejrzewać, że koło dwumasowe wymaga regeneracji lub wymiany?

Objawy zużycia tak zwanej dumasy

Pośród objawów świadczących o zbliżających się problemach z dwumasą można wymienić drgania oraz szarpanie, które odczuwa się przede wszystkim w momencie przyśpieszania na wysokim biegu. Natomiast po jego zmianie i puszczeniu sprzęgła kierowca często słyszy hałas. Dziwne stukanie towarzyszące uruchamianiu oraz wyłączaniu silnika, to również sygnał, którego nie wolno lekceważyć. Podobnie zresztą jak brak płynności podczas dokonywania zmiany biegów czy ruszania autem.

Udaj się do warsztatu!

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że opisane symptomy mogą sygnalizować także zbliżające się kłopoty ze sprzęgłem, skrzynią biegów czy silnikiem. Dlatego zamiast próbować ustalić samodzielnie czy chodzi o koło dwumasowe, czy też inną część samochodową, najlepiej od razu udać się do zaufanego warsztatu. Tam fachowcy będą mogli dokładnie określić przyczyny niepokojących objawów. Jeśli okaże się, że faktycznie ich źródłem jest zużycie lub awaria koła zamachowego, doradzą jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze – regeneracja czy wymiana. W tym drugim przypadku trzeba przygotować się na większy wydatek, zwłaszcza jeżeli komuś zależy na nowym, oryginalnym podzespole. Oczywiście zawsze można rozważyć kupienie zamiennika, ale wówczas nie należy się nastawiać na zbyt wysoką jakość i długą żywotność. Za to bardzo dobrym rozwiązaniem jest nabycie regenerowanego koła dwumasowego. Ważne, aby pochodziło z profesjonalnego serwisu. Doprowadzenie zużytej dwumasy do odpowiedniego stanu wymaga wiedzy, doświadczenia i korzystania z właściwego sprzętu. Warto zwrócić uwagę czy firma oferująca tego typu części spełnia powyższe wymagania oraz czy udziela wystarczająco długiej gwarancji na zakupione produkty.

Dodaj komentarz