Jak wynająć samochód? Poradnik dla wypożyczających samochód
Jak wynająć samochód? Poradnik dla wypożyczających samochód
20 sierpnia 2020
Sprzedaż samochodów w Polsce - jak fałszowane są pojazdy oraz uszkadzane
Sprzedaż samochodów w Polsce – jak fałszowane są dokumenty oraz kręcone liczniki
16 listopada 2020

Wałek rozrządu – przyczyny awarii i wymiana

Wałek rozrządu – przyczyny awarii i wymiana

Wałek rozrządu – przyczyny awarii i wymiana

Wałek rozrządu to część sinika, która odpowiada (wraz z innymi częściami układu rozrządu) za dopływ mieszanki powietrzno-paliwowej do silnika. Wałek rozrządu jest wyposażony w odpowiednio umiejscowione krzywki, które podczas obracania się wałka zamykają i otwierają zawory w celu doprowadzania mieszanki paliwowej i odprowadzania spalin.

  1. Wałek rozrządu – jakie są objawy zużycia i kiedy go wymienić?
  2. Jak zapobiegać zużyciu wałka rozrządu?

Rozrząd to bardzo ważna część silnika i powinno się go wymieniać co jakiś czas po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Do jednych z elementów rozrządu silnika należy wałek rozrządu. Poza opisaną na samym początku funkcją odpowiada on także za pośrednictwo w olejowaniu silnika,  może też napędzać aparat zapłonowy, a także pompę oleju, paliwa lub wtryskową. Wałek rozrządu powinien działać perfekcyjnie, podobnie jak cały rozrząd, bo tylko taki układ zapewnia silnikowi długą żywotność. Dlatego też warto zadziałać w porę i zadbać o jego naprawę lub wymianę.

Wałek rozrządu – przyczyny awarii i wymiana
Wałek rozrządu – przyczyny awarii i wymiana

Wałek rozrządu – jakie są objawy zużycia i kiedy go wymienić?

Wałek rozrządu może ulec zużyciu z bardzo różnych przyczyn. Do podstawowych należą: duży przebieg, złe smarowanie, zużyty hydrauliczny regulator luzu zaworowego, zużyta dźwigienka zaworowa. Wytarcie wałka rozrządu można rozpoznać po utracie mocy silnika czy też jego nierównej pracy. Oczywiście najlepiej rozpoznania takiej awarii najlepiej dokonać po odpowiedniej diagnostyce u mechanika, czy też, jeśli się na tym znamy, możemy stopień wytarcia wałka rozrządu ocenić sami. Wałek rozrządu można poddać regeneracji (poprzez spawanie czy natrysk termiczny), ale zazwyczaj dokonuje się całkowitej jego wymiany. Jest to rozwiązanie polecane i najbardziej bezpieczne, które zapewnia pełną skuteczność. Tym bardziej, że zakup wałka rozrządu do różnych modeli aut jest możliwy w atrakcyjnych cenach – wałek rozrządu to po prostu niekiedy inwestycja niezbędna, która jednak zaprocentuje bezproblemową pracą silnika.

Jak zapobiegać zużyciu wałka rozrządu?

Mimo że zużycie wałka rozrządu zdarza się dość często, warto zadbać o to, by moment jego wymiany jak najbardziej opóźnić. Jak można to zrobić? Trzeba przede wszystkim pamiętać o regularnej wymianie oleju i stosowaniu smarów o odpowiedniej jakości. Bardzo pomocne są także dobre filtry do oleju. Trzeba także pamiętać o tym, że kiedy wymieniamy wałek rozrządu, możemy się zdecydować na część oryginalną albo też na zamiennik. Mechanicy polecają także, by razem z wałkiem rozrządu wymienić także dźwigienki zaworowe.

Komentarze są wyłączone.