Do czego służy zawór EGR - objawy i czyszczenie
Do czego służy zawór EGR?
21 stycznia 2019
Koło zamachowe o pojedynczej masie vs podwójnej
Koło zamachowe o pojedynczej masie vs podwójnej
3 lutego 2019
Pokaż wszystkie

Jak dbać o samochód z silnikiem diesla?

Jak dbać o samochód z silnikiem diesla

Powszechnie wiadomo, że silniki wysokoprężne są bardziej ekonomiczne. Dzieje się tak głównie dlatego, że diesel jest tańszy niż benzyna, dlatego też można zaoszczędzić na paliwie. Jest to niepodważalny fakt, ale pod warunkiem, że rozumiesz specyfikę tego typu silnika. Technicznie silniki diesla są o wiele bardziej skomplikowane niż benzynowe, co często czyni je znacznie droższymi w naprawie.

Jak dbać o samochód z silnikiem diesla?

Wiedząc jak dbać o swój samochód z silnikiem diesla z pewnością sprawisz, że nie będziesz musiał dokonywać napraw zbyt często. Na co musisz w takim razie zwrócić szczególną uwagę?

Po pierwsze, aby oszczędzić wtryskiwacze używaj tylko i wyłączenie paliwa o wysokiej jakości, ze sprawdzonego źródła. Jeśli zapytasz specjalistę jak dbać o samochód z silnikiem wysokoprężnym to z pewnością w pierwszej kolejności odpowiednie, aby nie robić oszczędności na paliwie. Dlaczego tak? Im gorsze paliwo tym bardziej negatywny wpływ ma na wtryskiwacze. Są wtedy bardziej podatne na uszkodzenia oraz są drogie w wymianie. Może zdarzyć się, że uda się dokonać regeneracji wtryskiwacza. Co więcej – uszkodzone wtryskiwacze odbijają się na zachowaniu samochodu. Spaliny mogą być bardziej czarne lub bardzo jasne, a samochód będzie się dusił lub też usłyszysz pukanie w silniku.

Kolejna istotna kwestia to chronienie turbosprężarki. To następny element, który wymaga szczególnej uwagi oraz jest drogi w wymianie. Kluczem do przedłużenia żywotności i zaoszczędzenia na naprawach jest ochładzanie auta po jeździe. Wielu specjalistów zaleca, aby po jeździe pozostawić auto na biegu przez 20 sekund do 2 minut i dopiero po tym czasie wyłączyć silnik. Ponadto przez pierwsze kilkanaście kilometrów od ruszenia staraj się prowadzić płynnie pojazd, unikaj nagłych zmian prędkości. Stan turbosprężarki zależy również od oleju silnikowego. Olej należy wymieniać co najmniej co 150 000 km lub też raz na rok.

Jak dbać o samochód z silnikiem diesla
Po czym możesz wywnioskować, że turbosprężarka wymaga naprawy możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Zwróć również uwagę na prowadzenie samochodu z silnikiem diesla w zimie. Jak już zostało wspominane stan samochodu z silnikiem wysokoprężnym zależy w dużej mierze od oleju napędowego. Szczególnie zimą bardzo ważne jest, aby korzystać z oleju wysokiej jakości. Ponadto powinieneś unikać pozostawiania samochodu w niskiej temperaturze, gdy w zbiorniku jest mało paliwa. Zima to czas, w którym warto zadbać o to, aby samochód był z pełnym bakiem, za każdym razem, gdy opuścisz stację benzynową. Co więcej – przed nadejściem zimy należy koniecznie wymienić filtr i sprawdzić stan świec żarowych, akumulatora oraz alternatora.

Podsumowanie

Podsumujemy zawartość artykułu, aby łatwiej było Ci podążać za zawartymi w nim wskazówkami. Zwracaj uwagę na:

  • rodzaj paliwa,
  • olej silnikowy,
  • odpowiednią jazdę,
  • czas chłodzenia,
  • wymianę filtra.

Komentarze są wyłączone.